PoradyCukier waniliowy a wanilinowy, jakie są między nimi różnice? Wiemy który jest zdrowszy i smaczniejszy

Cukier waniliowy a wanilinowy, jakie są między nimi różnice? Wiemy który jest zdrowszy i smaczniejszy

Cukier waniliowy - Pyszności; Foto Canva.com
Cukier waniliowy - Pyszności; Foto Canva.com

25.11.2022 17:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas pieczenia ciasta, oprócz mąki, proszku do pieczenia i jajek, bardzo często stosujemy cukier waniliowy. Jest to składnik, którego zastosowanie jest obowiązkowe, niemal w każdym przepisie. A czy wiesz, że w sklepach można kupić również cukier wanilinowy. Czym się różnią oba produkty i który z nich jest zdrowszy?

Jedna literka robi różnicę - czym różni się cukier waniliowy od wanilinowego?

Podczas zakupów, chyba nikt z nas nie zwraca uwagi na to, czy kupuje się cukier waniliowy, czy cukier wanilinowy. Oba produkty są dostępne, a jedna litera powoduje, że nie zauważamy różnicy. Okazuje się, że opakowanie wygląda podobnie, ale różnica w produkcie jest naprawdę duża. Cukier wanilinowy jest tańszym zamiennikiem cukru waniliowego, bo w swoim składzie zawiera wanilinę lub etylowanilinę. Jest to związek organiczny, który w lasce wanilii odpowiada za jej smak i zapach i stanowi jedynie około 1,2% laski wanilii.

Wanilia - Pyszności; Foto Canva.com
Wanilia - Pyszności; Foto Canva.com

Okazuje się jednak, że takie pozyskiwanie waniliny jest nieopłacalne, dlatego też robi się to w sposób zdecydowanie tańszy i jednocześnie syntetyczny. Wykorzystuje się tu ligninę, eugenol, czy też kwasy lignosulfonowe. Mówiąc prościej, jest to sztucznie wytworzona wanilia, która znacząco wpływa na stan naszego zdrowia. Lepiej jest ją unikać, bo może wywoływać podrażnienia skóry, zmianę pigmentacji oraz kontaktowe zapalenie skóry. Dlatego, w takim przypadku najlepiej będzie postawić na cukier waniliowy!

Dlaczego warto wybrać cukier waniliowy?

Najlepszym wyborem będzie tu cukier waniliowy, najlepiej w naturalnym, domowym wydaniu. W cukrze waniliowym znajdziemy przynajmniej 27% wanilii. Taki produkt można kupić przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością. Na pewno będzie on droższy, ale przynajmniej mamy pewność, że jakość tego produktu będzie najwyższa. Jest jeszcze lepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że taki cukier możesz przygotować samodzielnie w swoim domu. Jak go zrobić?

Domowy cukier - Pyszności; Foto Canva.com
Domowy cukier - Pyszności; Foto Canva.com

Wystarczy, że pokrojone laski wanilii wymieszasz energicznie z ksylitolem i odstawisz na około 2 tygodnie. Po tym czasie możesz go używać jako zwykłego cukru waniliowego. Prawda, że proste?

Naturalny cukier waniliowy wykorzystasz do ciasta marchewkowego. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także