NewsyDaje większego kopa niż kawa i działa jak eliksir młodości. Najzdrowszy rodzaj herbaty

Daje większego kopa niż kawa i działa jak eliksir młodości. Najzdrowszy rodzaj herbaty

Biała herbata, najzdrowszy rodzaj herbaty - Pyszności; foto: Canva
Biała herbata, najzdrowszy rodzaj herbaty - Pyszności; foto: Canva
06.07.2023 13:05

Wypicie tego napoju z rana daje więcej korzyści niż kawa, a w swojej kategorii jest wręcz bezkonkurencyjny. Biała herbata — czym jest, czym się wyróżnia i dlaczego warto wpisać ją na listę naszych porannych rytuałów? Odpowiadamy.

Herbata biała bywa nazywana eliksirem młodości. I nie ma w tym nic dziwnego. Jej właściwości prozdrowotne są wręcz niebywałe, a wpływ na kondycję organizmu, skórę i samopoczucie — jedyny w swoim rodzaju. Dowiedz się o niej więcej, a nie pożałujesz. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że postanowisz odpuścić picie z rana kawy i postawisz właśnie na herbatę białą.

Biała herbata w teorii

Być może zaparzając kiedyś białą herbatę, zwróciłeś uwagę na to, że nie napar nie jest wcale... biały. Skąd w takim razie nazwa produktu? Otóż ten rodzaj herbaty jest wyjątkowy, ponieważ do jego stworzenia używa się liści we wczesnej fazie rozwoju, kiedy mają jeszcze formę pąków, pokrytych warstwą  białego meszku.

Biała herbata robiona jest z młodych liści w formie pąków - Pyszności; foto: Canva
Biała herbata robiona jest z młodych liści w formie pąków - Pyszności; foto: Canva

Biała herbata uznawana jest za ten rodzaj, który jest najmniej przetworzony. I słusznie! Jej zbiory przypadają na wiosnę, odbywają się w południowo-wschodnich Chinach, a — zgodnie z tradycją — wszelkie procesy przetwórcze ograniczone są do minimum. A to zaledwie jedna z wielu zalet, które związane są z białą herbatą.

Biała herbata — właściwości

Młode liście (w formie pąków) herbaty charakteryzują się maksymalnie zdrowymi właściwościami, a co za tym idzie, biała herbata jest najzdrowszą herbatą, jaką można dostać w sklepie. Wartym podkreślenia jest duża ilość obecnych w niej antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i jednocześnie hamują procesy starzenia się skóry. 

Biała herbata zawiera też katechiny, dzięki czemu wykazuje zbawienny wpływ na układ krwionośny. Dodatkowo reguluje pracę jelit, łagodzi bóle stawów, działa detoksykacyjnie, wzmacnia kości i odporność, a nawet wspiera pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Lepiej być nie może? Może! Wypita z rana biała herbata pobudza równie dobrze, co kawa. Ten napój to duży plus dla mózgu, bo stymuluje jego prace, poprawia koncentrację i pamięć.

Biała herbata zawiera dużą ilość antyoksydantów - Pyszności; foto: Canva
Biała herbata zawiera dużą ilość antyoksydantów - Pyszności; foto: Canva

Zamiana kawy na białą herbatę to eksperyment, którego każdy powinien spróbować. Jeszcze się taki nie znalazł, który by tego pożałował!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także