NewsyDietetyk wybrał najlepszy olej: "Już jedna łyżka dziennie wypędza choroby"

Dietetyk wybrał najlepszy olej: "Już jedna łyżka dziennie wypędza choroby"

najlepszy olej - Pyszności; foto: Canva oraz kadr z materiału na kanale Youtube; konto: dr Bartek Krócej
najlepszy olej - Pyszności; foto: Canva oraz kadr z materiału na kanale Youtube; konto: dr Bartek Krócej
06.03.2023 11:48

Popularny dietetyk podjął się niełatwego zadania wytypowania najzdrowszego tłuszczu na rynku. Ze względu na ich mnogość, musiał się nad tym nieźle napracować. Poznaj jego opinię i dowiedz się, jaki jest najlepszy olej i jakie ma właściwości. Już jedna łyżka dziennie potrafi zdziałać cuda!

Lubimy rozpisywać się o Michale Wrzosku, ale to Bartek Kulczyński jest — prawdopodobnie — najbardziej popularnym polskim dietetykiem aktywnie działającym na YouTube. Ten absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu od lat ujawnia przed nami sekrety zdrowego odżywiania. Musisz przyznać, że wśród zalewającej rynek imitacji zdrowej żywności i ogromu producenckich trików na zwiększanie sprzedaży, takie porady są cenniejsze niż złoto.

Tym razem Kulczyński postanowił wskazać najlepszy olej, jakiego możemy użyć podczas przygotowywania posiłków. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie każde zastosowanie tego tłuszczu jest zasadne.

Wybór oleju zależy od celu jego przeznaczenia

najlepszy olej - Pyszności; foto: Canva
najlepszy olej - Pyszności; foto: Canva

Jeśli masz zamiar posłużyć się olejem w celu przyrządzenia sałatki, jego wybór staje się prostszy o tyle, że nie musisz sprawdzać badań dotyczących wrażliwości danego tłuszczu na zmiany temperatur. A jest to jeden z czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, smażąc potrawy.

Niewątpliwie najważniejsza w tej kwestii jest temperatura dymienia oleju, czyli najwyższa temperatura, jaką może osiągnąć tłuszcz, zanim zacznie tracić wszystkie wartości odżywcze. O najlepszych możliwych wyborach oleju w zależności od sposobu smażenia pisaliśmy tutaj.

Kolejnymi właściwościami oleju, jakie warto wziąć pod uwagę podczas kupowania oleju, jest zawartość przeciwutleniaczy i skład kwasów tłuszczowych. W ten sposób docieramy do wyboru Bartka Kulczyńskiego.

Najlepszy olej na rynku

"Już jedna łyżka dziennie wypędza choroby" - zatytułował swoje nagranie dietetyk. Opisał w nim oleje tłoczone na zimno, które w całym zestawieniu dostępnych na rynku tłuszczów wychodzą najkorzystniej.

Wśród wymienionych przez Bartka Kulczyńskiego produktów znalazły się takie pozycje jak olej lniany, z wiesiołka, sezamowy oraz oliwa extra virgin.

najlepszy olej - Pyszności; foto: Canva
najlepszy olej - Pyszności; foto: Canva

Jednak olejem z filmiku dietetyka, który wzbudził naszą największą ciekawość, jest olej z czarnuszki. Zawiera ona składniki o działaniach przeciwnowotworowych i przeciwbakteryjnych, a także łagodzi objawy alergiczne i prawdopodobnie poprawia pracę płuc. Olej z czarnuszki zmniejsza stany zapalne, przeciwdziała cukrzycy, łuszczycy i łupieżowi, redukuje skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. 

Tak pokaźna ilość prozdrowotnych właściwości oleju z czarnuszki ewidentnie świadczy o tym, że jest to bezapelacyjnie najlepszy olej na rynku. Bartek Kulczyński przypomniał jeszcze, że tłuszcz ten stosujemy wyłącznie na zimno.

Obejrzyj też ten filmik z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także