PoradyDodaj jedną do łyżkę do ciasta na pierogi. Gładkością i elastycznością zaskoczy każdą gospodynię

Dodaj jedną do łyżkę do ciasta na pierogi. Gładkością i elastycznością zaskoczy każdą gospodynię

Ciasto na pierogi - Pyszności; Foto Canva.com
Ciasto na pierogi - Pyszności; Foto Canva.com
20.10.2022 14:02

Idealne ciasto na pierogi? Każda z gospodyń ma swoją jedyną i wyjątkową recepturę, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Pomimo tego, że każdy przepis na pierogi wygląda podobnie, to czasem jeden drobny szczegół może zadecydować o tym, jak nam wyjdą. Tak jest między innymi w przypadku masła, którego dodanie, możesz zdziałać naprawdę wiele.

Czym charakteryzuje się idealne ciasto na pierogi?

Z pewnością nieraz zdarzyły się takie sytuacje, że nasi domownicy narzekali, że ciasto pierogów jest za twarde i grube, a farsz zbytnio rozwodniony. Pomimo tego, że przygotowanie pierogów nie jest czynnością skomplikowaną, to samo przygotowanie ciasta stanowi podstawę, by wyszły one najlepsze. To idealne, przede wszystkim powinno być elastyczne i łatwe w rozwałkowaniu, gładkie i bez grudkowatej konsystencji, takie, które z łatwością ugina się pod naciskiem dłoni, a po ugotowaniu - rozpływa się w ustach.

Ciasto na pierogi - Pyszności; foto: Canva
Ciasto na pierogi - Pyszności; foto: Canva

Aby przygotować tego typu ciasto na pierogi, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów. Odpowiednie proporcje mąki, jajka, soli i wody (najlepiej, gdy będzie ona bardzo ciepła, dzięki czemu ciasto wyjdzie elastyczne i gładkie) to najważniejsza kwestia. Szczególnie ważne jest tu dodanie masła. Roztopione w gorącej wodzie spowoduje, że ciasto po kilkunastu minutach odpoczynku w folii spożywczej, nabierze odpowiedniej elastyczności, sprężystości, delikatności, a przede wszystkim - będzie bardzo łatwe w rozwałkowaniu.

Jak przygotować najlepsze ciasto na pierogi?

To jasne, że każdy ma swój sprawdzony przepis na pierogi. Możemy Was jednak zapewnić, że przedstawiona przez nas propozycja, będzie idealna pod każdym względem. Jak zatem przygotować najlepsze ciasto na pierogi?

Składniki:

  • szklanka mąki pszennej uniwersalnej typ 480 + odrobina do podsypywania podczas zagniatania ciasta
  • łyżka masła, którą należy rozpuścić w pół szklanki gorącej wody
  • jajko
  • pół łyżeczki soli himalajskiej.

Sposób przygotowania:

Lepienie pierogów, niezależnie od ilości, wymaga czasu i cierpliwości. Rozpoczynamy od przygotowania ciasta na pierogi. W misce mieszamy mąkę z solą i następnie odstawiamy ją na bok. Masło rozpuszczamy w gorącej wodzie i stopniowo dolewamy naszą mieszankę do mąki z solą. Wszystko mieszamy dość delikatnie, by pozbyć się masła z wodą w całości. Kolejny krok to roztrzepanie jajka i dodanie go masy - wszystko należy dokładnie wymieszać. Na blat wysypujemy mąkę i przekładamy na niego naszą kulkę ciasta. Ugniatamy ją do uzyskania jednolitej konsystencji ciasta na pierogi.

Pierogi - Pyszności; Foto Canva.com
Pierogi - Pyszności; Foto Canva.com

W razie konieczności podsypujemy blat mąką. Ciasto na pierogi będzie gotowe, gdy przestanie się nam lepić do rąk. Ciasto owijamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut. Po tym czasie rozwijamy je z folii, dzielimy na 3 części i przystępujemy do rozwałkowania. Arkusz ciasta powinien mieć grubość około 3 mm. Wykrawamy kółka przy pomocy szklanki, nakładamy ulubiony farsz, zalepiamy je i wrzucamy do gotującej się wody z odrobiną oliwy. Pierogi gotujemy przez kilka minut, do momentu aż wypłyną na powierzchnię wody. Smacznego!

Zobacz na naszym kanale YouTube 5 pomysłów na pierogi:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także