PoradyDlaczego zupa kwaśnieje? Zmień te nawyki i uniknij kłopotu

Dlaczego zupa kwaśnieje? Zmień te nawyki i uniknij kłopotu

Dlaczego zupa kwaśnieje? Zmień te nawyki i uniknij kłopotu
Ewa

20.02.2023 07:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dlaczego świeżo ugotowana zupa kwaśnieje w garnku? Wystarczy wyeliminować trzy podstawowe błędy, a nieprzyjemny problem zniknie z kuchni.

Skwaśniała zupa to niemiła niespodzianka, która skutecznie rujnuje naszą pracę i psuje rodzinny obiad. Najczęściej zdarza się podczas gotowania rosołu, który wydaje się przecież dość prostą zupą. Łatwo możesz jednak zapobiec katastrofie.

Dlaczego zupa kwaśnieje?

Zupa kwaśnieje przede wszystkim dlatego, że zbyt długo stoi w pokojowej temperaturze. Zaczynają wtedy dochodzić do głosu procesy fermentacyjne, które przypominają nam te, które zachodzą w przypadku kiszenia ogórków. Na powierzchni zupy pojawia się piana, a zupa zaczyna nieprzyjemnie smakować. Cała nasza praca jest wtedy na marne i zupa ląduje w koszu. Pamiętaj o tym, żeby zupę przestudzić i za każdym razem wstawiać na noc do lodówki - dzięki temu minimalizujemy ryzyko zepsucia.

Dlaczego zupa kwaśnieje- Pyszności źródło Canva
Dlaczego zupa kwaśnieje- Pyszności źródło Canva

Zamiast pokrywki sięgnij po czystą, suchą ściereczką kuchenną. Dzięki temu zapewnimy przepływ powietrza i zabezpieczymy potrawę np. przed muszkami, a zupa szybciej wystygnie niż pod pokrywką. Niektórzy uważają również, że dodatek zbyt dużej ilości świeżych ziół może spowodować szybkie zepsucie się zupy, więc część możesz dodać do wywaru bezpośrednio przed podaniem. Rosół przechowuj najlepiej bez mięsa i warzyw w środku- wyjmij je po ugotowaniu i przełóż do osobnego pojemnika.

Postaw na dobre składniki i uzbrój się w cierpliwość

Kluczowym elementem naszej układanki są również świeże, dobre jakościowo składniki. Nadpsute warzywa i owoce mogą przyczynić się do tego, że zupa skwaśnieje lub po prostu będzie mniej smaczna. Postaw również na dobrej jakości mięso.

Nie powinno się wystawiać zupy na balkon, zwłaszcza kiedy panują ujemne temperatury. Najpierw schłodź ją w pokojowej temperaturze, a dopiero później schowaj do chłodu. Jeśli chcesz odgrzać zupę, to nie wstawiaj za każdym razem całego garnka. Przelej odpowiednią porcję i zagrzej tylko tyle, ile potrzebujesz. Kilkukrotne chłodzenie i ponowne odgrzewanie również przyspiesza proces psucia się żywności.

Dlaczego zupa kwaśnieje- Pyszności źródło Canva(1)
Dlaczego zupa kwaśnieje- Pyszności źródło Canva(1)

Odpowiednio przechowywany rosół może przetrwać w chłodzie nawet tydzień. Jeśli już znudzi ci się jego jedzenie, to przerób go na inną zupę lub zamroź. Zastosuj się do naszych wskazówek, a nigdy nie wylejesz skwaśniałej zupy.

Przepis na pyszną zupę ogórkową na wędzonych żeberkach znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także