PoradyWystarczy, że rozsypiesz ją w kuchni, a mrówki uciekną. Nienawidzą tej przyprawy

Wystarczy, że rozsypiesz ją w kuchni, a mrówki uciekną. Nienawidzą tej przyprawy

Sposoby na mrówki - Pyszności; foto: Canva
Sposoby na mrówki - Pyszności; foto: Canva

03.04.2023 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszyscy rozczulamy się nad mrówkami i ich pożytecznością i pracowitością. Peany kończą się jednak w momencie, w którym te owady rozgoszczą się w naszych kuchniach. Domowe sposoby na mrówki są naprawdę wymyślne i wcale nie zakładają potrzeby szybkiej wycieczki do sklepu po drogie preparaty. Zebraliśmy te najlepsze.

Mrówki w kuchni to prawdziwa zmora dla każdego, kto jest wyczulony na kwestię czystości i estetyki tego pomieszczenia. Przygotowywanie posiłków z ciągłymi przerwami na zgniecenie wędrującej po blacie mrówki nie jest zbyt przyjemne. To dlatego dobrze jest poznać sprawdzone sposoby na mrówki, dzięki którym szybko pozbędziesz się tego problemu.

Mrówki w kuchni

Zanim chwycisz za produkty, które odstraszą mrówki, warto zadać sobie pytanie, co te owady w ogóle w twojej kuchni robią. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że ważnym elementem walki z kuchennym robactwem (ze szczególnym uwzględnieniem muszek owocówek), jest odpowiednia profilaktyka. Czystość i hermetycznie pakowane pożywienie to podstawa każdej kuchni. Niestety, nie zawsze oznacza stuprocentową pewność tego, że nie nawiedzą nas mrówki.

Sposoby na mrówki - Pyszności; foto: Canva
Sposoby na mrówki - Pyszności; foto: Canva

Dzieje się tak dlatego, że niektóre gatunki mrówek nie tylko poszukują w naszych kuchniach pożywienia, ale również ciepłego miejsca do założenia gniazda. To typowe zachowanie dla faraonek — niewielkich mrówek o żółtym, czerwonym lub brązowym kolorze, które są zdecydowanie najtrudniejsze do zwalczenia. Zamieszkałe w kuchni Faraonki nie tylko dobierają się do pokarmu, ale również się rozmnażają. W takiej sytuacji nie ma wyjścia i trzeba użyć twardych metod. Jakie są domowe sposoby na mrówki?

Sposoby na mrówki

Zanim chwycisz za ostrą chemię w postaci proszków czy sprayów, wykorzystaj domowe sposoby na mrówki. Żeby zastosować te chwyty, będziesz potrzebował jedynie kilku przypraw, które na pewno masz w domu.

Sposoby na mrówki - Pyszności; foto: Canva
Sposoby na mrówki - Pyszności; foto: Canva

Jednym z najskuteczniejszych środków odstraszających mrówki jest cynamon. Ponieważ mrówki poruszają się z góry zaplanowanymi trasami, powinieneś dość szybko zorientować się, gdzie należy tę przyprawę rozsypać. Nie żałuj jej. Nie dość, że pozbędziesz się mrówek, to jeszcze kuchnia będzie ładnie pachniała. 

Owady te nie lubią się też z sodą oczyszczoną, pieprzem i solą. Jeśli chcesz mieć pewność, że mrówki nie poczują się u ciebie "jak w domu", to ustaw też w kuchni intensywnie pachnące zioła. Doniczki z lawendą, miętą, majerankiem czy tymiankiem sprawią, że mrówki będą czmychały jak najdalej stamtąd. Pamiętaj, że w przypadku takich gatunków mrówek, jak faraonki, niezbędne będzie jeszcze wytropienie ich gniazda. Kiedy je znajdziesz, spryskaj je mieszanką wody z mydłem, a na koniec koniecznie raz jeszcze wyczyść dokładnie całą kuchnię.

Zobacz też ten przepis na staropolski postny barszcz biały. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także