PoradyWeź przyprawę a uciążliwy problem z kuchni zniknie. Muszki owocówki nienawidzą tego zapachu

Weź przyprawę a uciążliwy problem z kuchni zniknie. Muszki owocówki nienawidzą tego zapachu

Muszki owocówki - Pyszności; Foto Canva.com
Muszki owocówki - Pyszności; Foto Canva.com
03.06.2023 08:18, aktualizacja: 03.06.2023 09:26

Wystarczy dosłownie chwila, by muszki owocówki opanowały twoją kuchnię. Pewnego rodzaju zachętą dla nich są przede wszystkim owoce na blacie, które zaczynają się stopniowo psuć. Rozmnażają się w błyskawiczny sposób, co uprzykrza życie, szczególnie w kuchni. Jaki jest skuteczny środek na pozbycie się ich z domu? Poznaj skuteczne domowe rozwiązanie na muszki owocówki.

Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni? To pytanie pojawia się niemal zawsze wtedy, gdy te małe owady uaktywniają się najbardziej. Dużo osób, zastanawia się nad tym, czy są jakieś domowe sposoby, które pozwolą się pozbyć tego uciążliwego problemu. Okazuje się, że tak. Wystarczy, że zastosujesz pewne triki i istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozbędziesz się ich raz na zawsze. Jako, że teraz trwa sez0n na truskawki, to muszki owocówki na pewno będą obecne w twojej kuchni. Sprawdź, jak temu zaradzić w prosty sposób.

Muszki owocówki - co to za owady?

Zanim poznasz skuteczny sposób na muszki owocówki, to warto zastanowić się nad tym, czym są te owady i czy muszki owocówki są groźne dla człowieka. Same w sobie muszki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, ale połknięcie jednej z nich może spowodować infekcję przewodu pokarmowego. Jaja tych muszek mogą dostawać się do domów na sierści kotów i psów, wraz z produktami spożywczymi lub nawet na obuwiu.

Muszki owocówki - Pyszności; Foto Canva.com
Muszki owocówki - Pyszności; Foto Canva.com

Muszki owocówki są bardzo płodne - pojedyncza samica może złożyć od 200 do 1 500 i więcej jaj. Fermentujące produkty spożywcze są ich ulubionym przysmakiem. Wystarczy zostawić niedojedzony owoc na kuchennym blacie lub kilka skórek po jabłkach w koszu, a już w domu pojawiają się nieproszeni goście. Jednak muszki owocówki nie ograniczają się tylko do owoców i warzyw - chętnie zainteresują się nawet jedzeniem dla zwierząt domowych.

Skuteczny sposób na muszki owocówki w kuchni

Jak pozbyć się muszek owocówek z domu? Jest na to jedno skuteczne rozwiązanie. Wystarczy, że użyjesz tu goździki, których zapachu po prostu nie znoszą. W sklepach dostępne są goździki, które można wbijać w świeże jabłko (około 20-30 sztuk) i umieścić na półce z owocami. Zapach goździków skutecznie odstrasza owady. Jeśli nie preferujesz jabłek, można zastosować pomarańczę, która utrzymuje świeżość znacznie dłużej. Oprócz zapachu goździków, muszki owocówki nie tolerują również zapachu mentolu. Użycie olejków lub świec zapachowych z mentolem również pomoże w pozbyciu się niechcianych gości.

Goździki - Pyszności; Foto AdobeStock
Goździki - Pyszności; Foto AdobeStock

Inne domowe rozwiązania na muszki owocówki

A co zrobić w przypadku, gdy akurat nie masz pod ręką goździków? Na szczęście są inne możliwości, które pozwolą ci się pozbyć tych uciążliwych owadów. Możesz na przykład przygotować owocową pułapkę. W tym celu, wystarczy wrzucić do miski kawałki owoców lub ich skórki, zakryć miskę folią spożywczą i zrobić kilka nakłuć widelcem w folii. Owady dostaną się do środka, ale już się nie wydostaną. Oczywiście, w sklepach możesz kupić specjalny spray lub odstraszacze na muszki owocówki. Inne skuteczne rozwiązanie to połączenie octu owocowego i płynu do mycia naczyń w słoiku. Taką mieszankę również należy zakryć folią spożywczą i zrobić kilka nakłuć.

Ocet w naczyniu - Pyszności; Foto: Canva.com
Ocet w naczyniu - Pyszności; Foto: Canva.com

Jak zapobiec muszkom owocówkom w kuchni?

Nie od dziś wiadomo, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż zwalczać, dlatego możesz zastosować pewne środki zapobiegawcze, które zahamują rozwój muszek owocówek w kuchni. Co w tej sytuacji warto zrobić? Wystarczy zawsze natychmiast myć naczynia, czyścić zlew i nie pozostawiać żadnych odpadków w nim. Ważne jest regularne wyrzucanie śmieci oraz przechowywanie słodyczy w zamkniętych pojemnikach. Należy unikać trzymania jakichkolwiek produktów spożywczych na stole, zwłaszcza owoców i warzyw. Dodatkowo, warto założyć siatkę na okna. Te proste środki ostrożności pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się muszek owocówek w domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także