NewsyCzy w figach, które jemy, są malutkie owady? Tak, lecz nie ma w tym niczego złego

Czy w figach, które jemy, są malutkie owady? Tak, lecz nie ma w tym niczego złego

Czy w figach faktycznie znajdują się małe owady - Pyszności; Foto: Canva.com
Czy w figach faktycznie znajdują się małe owady - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
14.09.2022 09:32

Figi to wspaniałe owoce. Nie tylko są wyjątkowo smaczne, ale również bardzo zdrowe. Jednak niekiedy możemy zaobserwować w nich malutkie owady. Okazuje się, że nie jest to nic groźnego. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, by zajadać się tymi pysznymi owocami. Poniżej zdradzamy więcej szczegółów.

Cenne owoce

Figi - Pyszności; Foto: Canva.com
Figi - Pyszności; Foto: Canva.com

Figi to wspaniałe źródło witamin z grupy C i B. Poza tym zawierają również takie sole mineralne jak potas, cynk, magnez, czy fosfor. Oprócz tego, owoce te są wyjątkowo smaczne i stanowią rewelacyjną słodką przekąskę. W związku z tym niekiedy zajadamy się nimi między posiłkami.

Jednak w niekórych figach niekiedy możemy zaobserwować również malutkie osy. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że owady te żyją z figami w mututalizmie. W związku z tym potrzebują one siebie nawzajem.

Figi i osy figowe

Drzewo figowe - Pyszności; Foto: Canva.com
Drzewo figowe - Pyszności; Foto: Canva.com

Okazuje się, że figi właściwie nie są owocami, a kwiatami. Wewnątrz jednej figi znajduje się wiele małych kwiatów. W związku z tym, aby roślina mogła się rozmnażać - kwiaty powinny być zapylone. Na pomoc przychodzą osy figowe. Na czym dokładnie to polega?

Samica osy wciska się w niewielki otwór znajdujący się na fidze. Następnie składa wewnątrz figi jaja, a przy okazji rozprowadza pyłek. Larwy rozwijają się w fidze, a następnie ją opuszczają.

Zapylone figi dojrzewają i pojawiają się w nich nasiona. Niektórzy uważają, że chrupiące części fig to owady. Jednak nie jest to prawda - okazuje się, że są to po prostu nasiona.

W dojrzałych figach z reguły nie ma owadów, ani jaj. Wynika to z tego, że owoce produkują enzym, który trawi osy oraz pozostawione w środku jaja. W związku z tym są one całkowicie bezpieczne do jedzenia.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak wykonać deser bez pieczenia ferrero rocher krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także