NewsyPołykanie gumy do żucia szkodzi? To zdjęcie ze szpitala mówi samo za siebie

Połykanie gumy do żucia szkodzi? To zdjęcie ze szpitala mówi samo za siebie

Dziecko połknęło dużo gumy do żucia - Pyszności; foto: Canva, Science Direct
Dziecko połknęło dużo gumy do żucia - Pyszności; foto: Canva, Science Direct

06.06.2023 21:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Guma do żucia może być groźniejsza, niż myślisz. Zwłaszcza wtedy, gdy trafi w ręce nieświadomego niebezpieczeństwa dziecka. Przekonali się o tym rodzice, których chwila nieuwagi zaprowadziła ich syna do szpitala. 5-latek połknął bowiem ogromną ilość nierozpuszczalnych gum.

Każdemu — lub prawie każdemu — zdarzyło się kiedyś połknąć gumę do żucia. Przed tym zdarzeniem ostrzegali nas zawsze rodzice. Na boisku panowała jedna zasada: można robić wszystko, ale nie żuć gumę. Oczywiście nikt wtedy nie brał pod uwagę dolegliwości, które mogą powstać po jej połknięciu, a jedynie ograniczenie ryzyka zadławienia się. Do pewnego stopnia — słusznie.

Połknięta guma do żucia - czy jest groźna? - Pyszności; foto: Canva
Połknięta guma do żucia - czy jest groźna? - Pyszności; foto: Canva

Podobnie, jak w przypadku pestek czereśni, pierwszym i podstawowym niebezpieczeństwem połknięcia gumy do żucia jest zatkanie dróg oddechowych. Kolejnym, mniej znanym, jest to, co może się wtedy wydarzyć w żołądku. W przypadku spożycia dużej ilości pestek czereśni jest to zatrucie cyjankiem. W sytuacji z gumą do żucia — to, co przytrafiło się pewnemu chłopcu ze Stanów Zjednoczonych.

Guma do żucia w żołądku pięciolatka

O sprawie chłopca z Cleveland napisał portal dailystar.co.uk. Wszystko zaczęło się od tego, że 5-latek (wykorzystując nieuwagę rodziców) dobrał się do paczki bezcukrowej gumy do żucia. Nim jego opiekunowie się spostrzegli, maluszek opróżnił już całe opakowanie, połykając wszystkie czterdzieści gum. Rodzice szybko skonsultowali problem z gorącą linią zatruć. Usłyszeli jednak, że należy... czekać.

6 godzin później chłopiec odczuwał już potworny ból brzucha. Został przewieziony do Cleveland Clinic Akron General, gdzie lekarze wykonali tomografię i odkryli, że połknięte gumy do żucia utworzyły jedną, potężną masę, zajmującą 25 proc. przestrzeni żołądka. Przez dwa dni dyskutowali nad tym, jak ją usunąć. W końcu zdecydowali się na ezofagogastroduodenoskopię (EGD), czyli zabieg endoskopowy górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Guma do żucia zajęła 25 proc. objętości żołądka chłopca - Pyszności; foto: dailystar.co.uk, Science Direct
Guma do żucia zajęła 25 proc. objętości żołądka chłopca - Pyszności; foto: dailystar.co.uk, Science Direct

Po kilku zabiegach endoskopii (jeden nie wystarczył) chłopiec wrócił do domu. To właśnie podczas wykonywania zabiegu lekarze ujęli na zdjęciu zlepioną w masę gumę do żucia. Przy okazji przypomnieli, że częste połykanie tego produktu może spowodować zablokowanie jelit, a w skrajnych sytuacjach nawet pęknięcie żołądka. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także