NewsyDietetyk wziął pod lupę popularną czekoladę. Pokazał, ile ma cukru - złapiesz się za głowę

Dietetyk wziął pod lupę popularną czekoladę. Pokazał, ile ma cukru - złapiesz się za głowę

Ile cukru jest w czekoladzie? - Pyszności; Foto Canva.com i screen z https://www.instagram.com/michal_wrzosek/
Ile cukru jest w czekoladzie? - Pyszności; Foto Canva.com i screen z https://www.instagram.com/michal_wrzosek/
03.02.2023 10:53

Czekolada to jedna z ulubionych przekąsek, po którą sięgasz, gdy najdzie cię ochota na coś słodkiego. Znajduje się w szafce lub w szufladzie w prawie każdym domu i jest odłożona na tzw. "czarną słodką godzinę". A czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile cukru jest w czekoladzie? Postanowił to sprawdzić popularny polski dietetyk. Do jakich wniosków doszedł?

Gorzka, mleczna i biała - ile cukru jest w czekoladzie?

Robiąc zakupy, z pewnością zauważyłeś, że asortyment w przypadku czekolad, stale się powiększa. Są gorzkie, białe, tradycyjne, z orzechami, mleczne, czy nadziewane. Za tę najzdrowszą uchodzi czekolada gorzka, z największą zawartością kakao. Ale czy na pewno tak jest? Popularny polski dietetyk - Michał Wrzosek wziął pod lupę czekoladę gorzką, z orzechami i białą, aby sprawdzić ile cukru jest w czekoladzie. Skoro czekolada, to jasne, że będzie słodko i z dużą ilością cukru, ale w niektórych przypadkach pojawia się element zaskoczenia.

Czekolada z orzechami zawiera 50 g, czyli ponad 10 łyżeczek cukru. Następna w kolejce była czekolada gorzka z 64 proc. kakao. Jaką zawartość cukru ma ta najzdrowsza czekolada? Jest na pewno lepiej, bo znajduje się w niej nieco ponad 6 łyżeczek cukru. A jak jest w przypadku białej czekolady? Zdecydowanie najgorzej. Michał Wrzosek nie krył zaskoczenia, że w białej czekoladzie jest aż ponad 13 łyżeczek cukru. To aż dwa razy więcej niż w przypadku czekolady gorzkiej - 65 g cukru na 100 g czekolady.

Jak wykorzystać czekoladę w swojej kuchni?

Niezależnie od tego, ile cukru jest w czekoladzie, to wiedz, że tę popularną słodkość możesz wykorzystać na wiele pysznych sposobów w swojej kuchni. Można z niej przygotować na przykład pyszną polewę czekoladową, którą udekorujesz ciasta, torty, czy ciasteczka. Z czekolady można też przygotować pyszny sos, który dodasz do mięs. Inną świetną opcją będzie przygotowanie gorącej czekolady z rozpuszczonej tabliczki. A może skusisz się na lekki i pyszny mus czekoladowy lub energetyczne batoniki z czekoladą? Możliwości jest całe mnóstwo!

Jeśli jesteś fanem słodkości, to z pewnością zainteresuje cię przepis na domowe ferrero rocher. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także