NewsyNarzekasz na cenę chleba? Tylko spójrz, ile kosztuje w USA

Narzekasz na cenę chleba? Tylko spójrz, ile kosztuje w USA

Adobe Stock
Adobe Stock
Ewa
14.04.2023 10:09

Zastanawiasz się, ile kosztuje chleb w USA? Mamy odpowiedź, która sprawi, że złapiesz się za głowę. Cena bochenka jest niesamowicie wysoka.

Chleb to jeden z podstawowych produktów spożywczych, bez którego ciężko wyobrazić sobie naszą kuchnię. Na grupach i forach internetowych często można przeczytać wpisy Polaków mieszkających za granicą, którzy tęsknią za pysznym bochenkiem dobrej jakości pieczywa. Influencer Dymitr Błaszczyk, właściciel popularnego kanału na YouTube, udał się w podróż do Stanów Zjednoczonych i stworzył materiał wideo, w którym porównuje ceny popularnych artykułów spożywczych. Widząc, ile trzeba zapłacić za bochenek chleba, można naprawdę złapać się za głowę.

Ile kosztuje chleb w USA?

Inflacja nie oszczędza również Stanów - w lutym 2023 wyniosła 6 proc. Chociaż w porównaniu do ubiegłego roku ten wskaźnik nieco się obniżył, to wciąż utrzymuje się na względnie wysokim poziomie, co negatywnie wpływa na życie Amerykanów. Dymitr Błaszczyk, właściciel popularnego kanału "Sprawdzam Jak", podczas swojej podroży do USA postanowił sprawdzić ceny w supermarketach.

Ile kosztuje chleb w USA- Pyszności,  Sprawdzam Jak / YouTube
Ile kosztuje chleb w USA- Pyszności, Sprawdzam Jak / YouTube

Największym zaskoczeniem okazała się cena zwykłego chleba. Według relacji youtubera, za zwykły bochenek chleba trzeba zapłacić ponad 10 złotych, przeliczając na złotówki. Z danych zebranych przez portal dlahandlu.pl wynika, że obecnie średnia cena chleba (1 kg) wynosi 7,07 zł, czyli o ponad 3 złote mniej niż w amerykańskim supermarkecie. Mimo niższej ceny niż w amerykańskim markecie, wciąż ta cena wygląda naprawdę niekorzystnie - w lutym 2022 r. średnia cena chleba wynosiła 4,20 zł, a rok wcześniej było to tylko 3,70 zł. To wzrost aż o 92%!

Czy w Stanach jest drogo?

Właściciel kanału "Sprawdzam Jak" pokazał również ceny innych produktów spożywczych. Jeden banan kosztuje około 82 grosze. Natomiast, aby kupić filet z kurczaka, trzeba przygotować około 30 złotych. Za pojedynczego pomidora zapłacimy 1,25 zł, a za opakowanie makaronu świderki około 4 złotych. Tutaj ceny są już zbliżone do tych w Polsce. Za 250 gramów żółtego sera w amerykańskim supermarkecie zapłacimy 20 zł, a gdy nie mamy ochoty na gotowanie i szukamy gotowca, to za lasagne w pudełku zapłacimy 34 zł.

Internauci zauważyli, że ceny w Stanach nie są dużo wyższe niż w Polsce, a w warzywniakach tyle samo zapłacimy za jednego pomidora. Według portalu www.averagesalarysurvey.com, średnie roczne zarobki w Polsce wynoszą 40,383 dolarów. W Stanach Zjednoczonych ta kwota jest dwukrotnie wyższa- 83,372 dolarów.

Przepis na prosty chleb z trzech składników znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także