NewsyIle kosztuje mąka ze świerszczy? Cena za kilogram jest ogromna

Ile kosztuje mąka ze świerszczy? Cena za kilogram jest ogromna

mąka ze świerszczy - Pyszności; foto: Canva
mąka ze świerszczy - Pyszności; foto: Canva
09.02.2023 08:19

Mąka ze świerszczy jest od niedawna tematem numer jeden wśród wszystkich osób zainteresowanych nowymi trendami kulinarnymi. Czy pojawiła się już w Polsce? Owszem. A to przyniosło ze sobą nowe odkrycie. Mąka ze świerszczy ma efekt uboczny w postaci... pustego portfela.

Odkąd Komisja Europejska wyraziła zgodę na wprowadzenie na rynek państw członkowskich mąki ze świerszczy, temat owadów jako pożywienia stał się więcej niż gorący. Przeciwnicy i poplecznicy idei wprowadzenia nowych zwyczajów żywieniowych na starym kontynencie ścierają się ze sobą w niekończących się dyskusjach.

mąka ze świerszczy - Pyszności; foto: Canva
mąka ze świerszczy - Pyszności; foto: Canva

Ile kosztuje mąka ze świerszczy?

Zwolennicy idei jadalnych owadów powtarzają niczym mantrę, że ich głównym atutem jest to, że hodowla jest - w porównaniu z tradycyjną hodowlą np. bydła - niezwykle ekologiczna. Ponadto wartymi odnotowania są również właściwości odżywcze owadów, które składają się średnio w 60% z pełnowartościowego białka.

Również cierpiący na celiakię powinni wiedzieć co nieco o mące ze świerszczy. Ten bezglutenowy produkt mógłby przecież wpisać się w ich codzienny jadłospis.

Dużo mówi się też o pozytywnych ekonomicznych aspektach jadalnych owadów. Postanowiliśmy to sprawdzić i przeanalizować ceny mąki ze świerszczy. Jesteśmy... wstrząśnięci.

mąka ze świerszczy - Pyszności; foto: Canva
mąka ze świerszczy - Pyszności; foto: Canva

Mąka ze świerszcza niczym sushi

Żeby zrozumieć aktualną cenę mąki ze świerszczy, trzeba powrócić do podstaw ekonomii. Ze względu na to, że konkurencja w sprzedaży tego produktu jest jeszcze niewielka, można się było przecież spodziewać, że i ceny będą wysokie. Jednak to, ile trzeba zapłacić w tym momencie za mąkę ze świerszczy, przerosło nasze oczekiwania.

Jak donosi portal fakt.pl, niektóre internetowe sklepy proponują kupienie u nich mąki ze świerszczy w cenie... niemal 560 złotych za kilogram. Przy takich kwotach warto jednak rozejrzeć się za bardziej konkurencyjną ofertą. Na szczęście nie jest trudno takie znaleźć.

W większości sklepów oferujących mąkę ze świerszczy, jej cena mieści się w przedziale 230 - 300 zł za kilogram. W porównaniu ze wspomnianą przez fakt.pl kwotą, ta prezentuje się dobrze. I jednocześnie źle. Nie możemy tu nie wspomnieć o tym, że aktualna cena za jedną z najdroższych mąk na rynku - mąkę migdałową - wynosi około 40 złotych za kilogram. To dalej 5-6 razy mniej, niż najtańsza w Internecie mąka ze świerszczy.

Być może udało się w końcu odnaleźć często wspominany przez przeciwników jadalnych owadów efekt uboczny mąki ze świerszczy. Jest nim niewątpliwie spory ubytek w portfelu.

Na szczęście poniższego deseru nie musisz przygotowywać z mąki ze świerszczy. Ale dalej jest pyszny. Zobacz filmik z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także