PoradyJak długo można przechowywać śledzie ze Świąt? Jeśli masz jakieś w lodówce - musisz to wiedzieć

Jak długo można przechowywać śledzie ze Świąt? Jeśli masz jakieś w lodówce - musisz to wiedzieć

Jak długo można przechowywać śledzie- Pyszności/ źródło: Canva
Jak długo można przechowywać śledzie- Pyszności/ źródło: Canva
Ewa
28.12.2022 07:50

Jak długo można przechowywać w lodówce śledzie, które zostały nam ze świąt? Nie przekraczaj tej granicy, a dalej będą smaczne.

Śledzie to punkt obowiązkowy na wigilijnym stole. Jedni stawiają na klasyczne ryby w oleju, inni wybierają śledzie w śmietanie lub z dodatkiem cebulki i rodzynek. Jeśli po świętach otworzyłeś lodówkę i znalazłeś w niej śledzie- zobacz, czy możesz jeszcze je zjeść.

Jak długo przechowywać w lodówce śledzie?

Aby przedłużyć ich świeżość i dłużej cieszyć się smakiem, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie. Próżniowo zamknięte śledzie mogą leżeć w lodówce nawet 3 miesiące. Popularniejsze śledzie z wiaderka mogą spędzić (bez otwierania) 3 tygodnie. Od razu po otwarciu ryb należy przełożyć je do szczelnie zamykanych, najlepiej szklanych pojemników. Świetnie sprawdzą się tutaj zwykłe słoiki. Zalej śledzie solanką tak, aby dobrze je przykryła i zakręć słoik. Wstaw do lodówki i trzymaj nie dłużej niż 3-4 tygodnie.

Jak długo można przechowywać śledzie- Pyszności/ źródło: Canva
Jak długo można przechowywać śledzie- Pyszności/ źródło: Canva

Śledzie w oleju można przechowywać do miesiąca. Równie długo wytrwają śledzie w occie, który również pełni rolę konserwantu. Z kolei śledzie w śmietanie najkrócej będą cieszyć nasze podniebienie- ze względu na nabiał powinniśmy przechowywać je w lodówce nie dłużej niż przez 3 dni. Cebula dodawana do zalewy powinna być bowiem wcześniej sparzona, aby warzywo nie zepsuło się w słoiku.

Śledzie bez zalewy

W przypadku śledzi, które nie mają swojej zalewy, czas przechowywania znacznie się skraca. W lodówce spędzić mogą na spokojnie 48 godzin, ale po tym czasie szybko stają się obślizgłe i zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Aby tego uniknąć- zalej je solanką lub olejem.

Warto pamiętać, że śledzie kupowane na wagę w sklepie mogą mieć krótszy termin ważności niż mogłoby się wydawać. Dzieje się tak dlatego, że nie mamy pewności, ile dni wcześniej zostały przygotowane i jak długo leżały w sklepie.

Czy śledzie można mrozić?

Śledzie można również z powodzeniem zamrozić. Rozłóż pojedynczo filety tak, aby nie dotykały się nawzajem. Po godzinie, gdy się już nieco przymrożą, możesz włożyć je do jednego pojemnika.

Przepis na mięso w słoikach znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także