PoradyJak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Zwróć uwagę na wyrastające kiełki

Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Zwróć uwagę na wyrastające kiełki

Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego Zwróć uwagę na mały szczegół - Pyszności; Foto: Canva.com
Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego Zwróć uwagę na mały szczegół - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
19.08.2022 17:45, aktualizacja: 16.10.2023 14:08

Czosnek stanowi wspaniały składnik wielu potraw. Jednak zazwyczaj podczas zakupów szukamy tego lokalnego, polskiego produktu. Niestety na sklepowych półkach często spotykamy ten z Chin. Jak w takim razie odróżnić polski czosnek od chińskiego? Okazuje się, że wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego?

Czosnek - Pyszności; Foto: Canva.com
Czosnek - Pyszności; Foto: Canva.com

Zastanawiasz się jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Poniżej przedstawiamy kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem tego produktu.

  • Kolor i wielkość

Polski czosnek zazwyczaj odznacza się osnówką o delikatnie różowym kolorze. Czasami może wyróżniać się nawet lekko fioletowym zabarwieniem. 

Natomiast barwa skórki chińskiego czosnku jest z reguły śnieżnobiała. Dodatkowo najczęściej odznacza się on większym rozmiarem od tego pochodzącego z Polski. Poza tym łatwiej się go obiera.

  • Zdolność do kiełkowania i aromat

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Okazuje się, że w przeciwieństwie do polskiego czosnku, ten z Chin wyjątkowo rzadko kiełkuje. Dodatkowo produkt taki jest też z reguły bardziej odporny na zepsucie. Wynika to z tego, że często jest on poddawany działaniu wielu środków chemicznych.

  • Smak i aromat

Polski czosnek odznacza się silniejszym aromatem od jego chińskiego kuzyna. Poza tym niektórzy potrafią rozpoznać chiński czosnek po smaku. Podobno wyróżnia się on łagodniejszym, słodkawym smakiem. Natomiast polski produkt zazwyczaj ma wyjątkowo wyrazisty charakter i jest ostrzejszy w smaku.

Właściwości czosnku

Czosnek - Pyszności; Foto: Canva.com
Czosnek - Pyszności; Foto: Canva.com

Czosnek to wyjątkowo aromatyczny i smaczny produkt. W związku z tym często stanowi wspaniały składnik wielu potraw. Warto zaznaczyć, że czosnek odznacza się również rewelacyjnymi właściwościami zdrowotnymi. 

Produkt ten jest świetnym źródłem witamin z grupy B, C, A i D. Nic więc dziwnego, że często spożywamy go podczas walki z przeziębieniem. Jednak nie zaleca się jeść zbyt dużej ilości czosnku. W przeciwnym razie może on doprowadzić do podrażnienia żołądka.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować deser na zimno z ananasem krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także