PoradyJak pozbyć się moli? Ten babciny sposób jest skuteczny i tani

Jak pozbyć się moli? Ten babciny sposób jest skuteczny i tani

Pyszności - fot. Adobe Stock
Pyszności - fot. Adobe Stock
13.01.2023 09:01, aktualizacja: 13.01.2023 14:03

Mole to prawdziwa kuchenna zaraza. Kiedy raz się pojawią, trzeba się nieźle natrudzić, żeby się ich pozbyć. Niektóre sposoby są jednak lepsze i szybsze od innych. Dowiedz się, jak pozbyć się moli w trymiga.

Omacnica spichrzanka. Trzeba przyznać, że to naukowe określenie na upiorne owady buszujące po naszych szafkach kuchennych, jest naprawdę dobitne. Przychodzą, składają jaja i, co gorsze, za nic w świecie nie chcą się wynieść z przytulnych zakamarków naszych kuchni.

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się moli spożywczych, pierwszą odpowiedzią, jaka zawsze przychodzi nam do głowy, jest: zadziałaj jeszcze zanim ten problem w ogóle się pojawi.

Moskitiery w oknach, czystość w kuchni i przechowywanie sypkich produktów, jak ryż czy mąka, w słoikach z zamknięciem wzmocnionym gumową membraną, to zdecydowanie najlepszy patent na mole. Kiedy jednak zauważysz, że już się pojawiły, lepiej reaguj szybko.

Jak pozbyć się moli spożywczych - Pyszności; foto: Canva
Jak pozbyć się moli spożywczych - Pyszności; foto: Canva

Jak szybko i skutecznie pozbyć się moli spożywczych? Pierwszy krok

Pierwszą reakcją na obecność moli jest pozbycie się wszelkiej żywności, którą mogły zainfekować. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o same owady. Nawet jeśli nie przyłapiesz na gorącym uczynku moli we własnej osobie, to o ich pobycie w twojej szafce świadczy też pozostawiana przez nie pajęczynka. Nie miej złudzeń. Same nie opuszczą twoich szafek i na tysiąc procent zdążyły już złożyć tam jaja.

Kiedy już to zrobisz, wyrzuć zebrane śmieci, a kosz dokładnie umyj. Jeśli używałeś odkurzacza - pozbądź się też worka. Te małe paskudy i ich potomstwo są wyjątkowo szybkie w rozprzestrzenianiu się, dlatego lepiej nie ryzykować. Umyj też każdą szafkę.

Co zrobić w dalszej kolejności? Nie kupuj drogich środków z ostrą chemią. Przyrządź domową broń na mole.

Jak pozbyć się moli spożywczych - Pyszności; foto: Canva
Jak pozbyć się moli spożywczych - Pyszności; foto: Canva

Babciny sposób na mole

Wszystko, czego ci potrzeba do usunięcia moli z szafek, to... ocet. Produkt ten nie tylko załatwi sprawę owadów, ale również skutecznie zapobiegnie składaniu przez nich jaj. Wysmaruj więc nim szafki, a omacnica spichrzanka będzie musiała się ulotnić.

Rozumiemy jednak to, że nie każdemu (zarówno molom jak i ludziom) odpowiada ostry zapach octu. Dlatego możesz też dodać do niego niewielką ilość cytrynowego lub goździkowego olejku eterycznego. Wystarczy kilka małych pojemników z taką mieszanką wstawionych do szafek, by skutecznie pozbyć się moli.

Skoro już wiesz, jak pozbyć się moli spożywczych, możesz wziąć się za gotowanie. Na przykład z tego przepisu z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także