PoradyJak uratować gorzką i niesmaczną kapustę kiszoną? Nic do niej nie dodawaj, wystarczy prosty patent

Jak uratować gorzką i niesmaczną kapustę kiszoną? Nic do niej nie dodawaj, wystarczy prosty patent

Jak uratować gorzką kiszoną kapustę? - Pyszności; foto: Canva
Jak uratować gorzką kiszoną kapustę? - Pyszności; foto: Canva

22.11.2022 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiszona kapusta to prawdziwy dar, zarówno dla zdrowia, jak i kubków smakowych. Dlatego, kiedy coś pójdzie nie tak podczas procesu jej kiszenia - można się załamać. Jak się jednak okazuje, tylko można, a wcale nie trzeba. Dowiedz się jak uratować gorzką kiszoną kapustę.

Dobra kapusta kiszona to gwarancja udanego bigosu, kapuśniaka czy surówki. Poza swoimi walorami smakowymi, które Polacy pokochali podobnie jak ogórki kiszone, daje organizmowi solidną dawkę zdrowia. Wzmacnia odporność, pozytywnie wpływa na procesy trawienne, zmniejsza poziom cholesterolu. To tylko ułamek z jej prozdrowotnych działań, a już potrafi przekonać, prawda?

Kapustę spożywamy zarówno na surowo, jak i gotowaną; w postaci, chociażby gołąbków. Jednak to kapusta kiszona zapisała się na trwałe w ulubionych przekąskach Polaków. Kiedy więc po ukiszeniu zdajemy sobie sprawę, że kapustka stała się gorzka, trzeba działać szybko i skutecznie, żeby cały słoik - a może i beczka - nie poszły na marne.

Na szczęście takie sposoby istnieją.

Jak uratować gorzką kiszoną kapustę? - Pyszności; foto: Canva
Jak uratować gorzką kiszoną kapustę? - Pyszności; foto: Canva

Jakie są przyczyny gorzkiej kapusty kiszonej?

Jest ich kilka, na dodatek tak niepozornych, że łatwo można o nich zapomnieć. Najczęstszymi przyczynami gorzkiej w smaku kiszonej kapusty są:

#1 Zbyt duża ilość soli

Takie niewinne ,,omsknięcie" może zniszczyć całą beczkę kapusty. Sól w zbyt dużej ilości zahamuje proces fermentacji, spowoduje gorzkość i nieprzyjemny, szary odcień kapusty.

#2 Nieprzebijanie kapusty

Podczas fermentacji należy pamiętać o tym, by przebijać kapustę nawet 2 razy dziennie. Tym sposobem napowietrzamy ją i pozbywamy się nagromadzonych gazów.

#3 Mycie kapusty

Oczywiście jest to element wskazany przed jej ukiszeniem. Nie wolno jednak robić tego w ciepłej wodzie. Przed szatkowaniem powinniśmy namoczyć kapustę w zimnej wodzie.

Jak uratować gorzką kiszoną kapustę? - Pyszności; foto: Canva
Jak uratować gorzką kiszoną kapustę? - Pyszności; foto: Canva

Jak uratować gorzką kiszoną kapustę?

Jeśli kapusta kiszona wyszła zbyt gorzka, nie jest łatwo pozbyć się tego smaku. Dlatego tak ważną sprawę stanowi poznanie wszystkich przyczyn gorzknienia jeszcze przed kupieniem tego warzywa. Jeśli jednak już nam się to przydarzy, możemy próbować się ratować.

W przypadku, gdy kapusta kiszona była przeznaczona do gotowania, należy robić to bez przykrycia. Taki zabieg sprawi, że zostaną uwolnione olejki eteryczne, które negatywnie wpływają na smak kapusty.

Innym sposobem na uratowanie gorzkiej kapusty kiszonej jest przeniesienie jej do ciemnego pomieszczenia, w którym temperatura mieści się między 10 a 15 stopniami, i trzymanie jej tam przez 3-4 dni. Dzięki temu ulotni się z niej siarka i chlorofil, które powodują gorzki smak.

Skoro już wiesz jak uratować gorzką kiszoną kapustę, możesz skupić się na przyjemnościach. Jedną z nich jest ugotowanie tej potrawy według przepisu z filmiku na naszym kanale na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także