PoradyWidzisz w sklepie takiego arbuza? Pod żadnym pozorem nie kupuj

Widzisz w sklepie takiego arbuza? Pod żadnym pozorem nie kupuj

Jak wybrać dobry arbuz- Pyszności, źródło: Canva
Jak wybrać dobry arbuz- Pyszności, źródło: Canva
Ewa
26.07.2023 10:44, aktualizacja: 26.07.2023 10:59

Arbuz to najlepszy owoc na letnie, upalne dni. Jak kupić dobrego arbuza w sklepie bez możliwości przekrojenia? Zerknij na te szczegóły.

Arbuzy to znakomite owoce na upały. Składają się w głównej mierze z wody, więc przynoszą ukojenie i schładzają organizm. Nie ma nic lepszego niż kawałek zimnego arbuza z lodówki, gdy z nieba leje się żar. Wyzwaniem może być jednak kupno odpowiedniego okazu. O ile w przypadku przekrojonych na pół lub na ćwiartki owoców łatwo jest ocenić, który wygląda apetycznie, o tyle przy pełnych okazach sprawa się nieco komplikuje. Są jednak proste sposoby, aby wybrać idealny owoc.

Jak wybierać arbuzy w sklepie?

Skoro nie możemy go rozkroić ani tym bardziej spróbować, musimy zdać się na to, co widzimy. Na szczęście to w zupełności wystarczy, żeby wybrać idealny okaz. Wybierz arbuz o jasnej plamie na spodzie. Jasna plama to miejsce, w którym owo leżał na ziemi podczas dojrzewania. Im bardziej żółta lub pomarańczowa jest plama, tym dojrzalszy jest arbuz. Potrząśnij arbuza i wsłuchaj się w dźwięk, jaki wydaje. Poszukaj głuchego, głębokiego dźwięku, który wskazuje na to, że owoc jest dojrzały. Jeśli dźwięk jest metaliczny lub pusty, prawdopodobnie arbuz jest niedojrzały. Kolejny szczegół, który zdradza, że arbuz jest niesmaczny, to ogonek. Jeśli jest jeszcze zielony, owoc będzie mało słodki i soczysty. Lepiej szukać okazów z brązową plamką w miejscu, z którego wyrasta łodyga.

Arbuzy - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Arbuzy - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Ważna jest również waga. Dobry arbuz powinien być ciężki, ponieważ oznacza to, że jest soczysty i ma więcej miąższu. Dobry arbuz powinien mieć delikatny, przyjemny zapach, szczególnie na dolnym końcu. Jeśli czujesz intensywny, przesłodzony lub fermentujący zapach, może to wskazywać na jego zepsucie. Odpowiednio dojrzały arbuz będzie miał skórkę, która jest delikatnie elastyczna, ale nie jest zbyt miękka ani twarda. Gdy delikatnie dociskasz powierzchnię arbuza, powinien on ustępować pod naciskiem, ale nie powinien być zbyt miękki, tak jakby miał się rozpaść.

Arbuz - jak go przechowywać?

Arbuza w całości najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej lub odrobinę chłodniejszym miejscu, dzięki czemu wytrzyma nawet wiele tygodni. Pokrojony arbuza powinien być spożywany możliwie szybko, ponieważ po kilku godzinach utraci na jakości, smaku i kolorze. Nie zaleca się przechowywania pokrojonych kawałków w lodówce, ponieważ mogą stracić swój smak i stać się mniej soczyste. Nie zawijaj arbuza w folię. Jeśli masz go za dużo, zblenduj go na mus i włóż do zamrażarki. Proste i zdrowe lody sorbetowe będą wspaniałe na upalne dni.

Mrożona herbata arbuzowa od razu ugasi pragnienie - Pyszności; Foto canva.com
Mrożona herbata arbuzowa od razu ugasi pragnienie - Pyszności; Foto canva.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także