PoradyJak wyczyścić palniki na kuchence gazowej bez sztucznej chemii?

Jak wyczyścić palniki na kuchence gazowej bez sztucznej chemii?

Jak wyczyścić palniki na kuchence gazowej bez sztucznej chemii?
Paulina
11.06.2022 13:06

Warto wiedzieć jak wyczyścić palniki na kuchence raz a porządnie. Jest to niezwykle istotny dla higieny całej kuchni. Przypalona kuchenka z resztkami jedzenia nie wygląda zbyt estetycznie. Nie zachęca również do gotowania na niej. Czystą kuchenkę można mieć szybko i bez użycia środków chemicznych. Oto kilka sposobów.

Jak wyczyścić palniki na kuchence gazowej?

W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów, które uporają się z wasza kuchenka. Do wyboru mamy pasty, mleczka czy spreje czyszczące. Działają one bardzo podobnie jak te domowe, ale często drażnią nasze drogi oddechowe i skórę, ponieważ są zdecydowanie silniejsze. Nie zawsze posiadamy je w domu, dlatego, jeśli jesteście fanami domowych sposobów, to proponujemy użyć sody i octu. Są to dwa produkty, które zawsze znajdą się w naszym domu.

Oto lista produktów, które mogą Ci się przydać:

  • soda
  • ocet
  • woda
  • ściereczka z mikrofibry
  • druciak lub szczoteczka

Soda oczyszczona

Niezawodna i niezastąpiona, soda oczyszczona. Dzięki niej można również z łatwością wyczyścić kuchenkę i dokładnie brudne od tłuszczu palniki. Rozpuść sodę w ciepłej wodzie i namocz w roztworze metalowe przedmioty. Po ostygnięciu przetrzyj je szczoteczką lub druciakiem. Na trudniejsze plamy na kuchence pomoże papka przygotowana z wody i sody oczyszczonej.

Obraz

Domowa pasta z sody i wody

W małej misce umieść sodę i wodę. Proporcje tych produktów powinny być takie same, czyli 1:1. Tak przygotowany preparat umieść na kuchence i pozostaw na 10-15 minut. Po tym czasie całość dokładnie wyszoruj przy użyciu gąbki lub szczoteczki. Następnie wytrzyj mokrą szmatką. Ten środek poradzi sobie równie dobrze, jak gotowy specyfik ze sklepu.

Obraz

Ocet

Palniki i kratki nie należą do części, które czyści się w szybki i przyjemny sposób. Skutecznym i szybkim sposobem na czyszczenie palników gazowych jest również ocet. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 3:1. Całość zagotuj i przelej do miski. Zmocz ścierkę i przetrzyj dokładnie kuchenkę oraz wszystkie elementy. Świeże plamy będą schodzić naprawdę szybko. Jeśli będzie problem z dużą ilości starego tłuszczu na kratkach do octu, możesz dodać do roztworu sodę.

Jeśli ciekawią cię inne tricki na domowe oczyszczanie kuchni, z całą pewnością powinieneś przeczytać o sposobach na czyszczenie okapu. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także