PoradyKawa rozpuszczalna czy ziarnista - która jest zdrowsza i lepiej pobudza? Odpowiedź zaskakuje

Kawa rozpuszczalna czy ziarnista - która jest zdrowsza i lepiej pobudza? Odpowiedź zaskakuje

Zdrowsza i lepsza jest kawa rozpuszczalna, czy ziarnista Która bardziej pobudza - Pyszności; Foto: Canva.com
Zdrowsza i lepsza jest kawa rozpuszczalna, czy ziarnista Która bardziej pobudza - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
19.07.2022 18:16

Kawa to wyjątkowy napój, bez którego wielu z nas nie może rozpocząć swojego dnia. Jedni wybierają rozpuszczalną, inni tylko ziarnistą. Która z nich jest zdrowsza? Czy ziarnista bardziej pobudza? Dzisiaj rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Ziarnista czy rozpuszczalna?

Ziarna kawy - Pyszności / Foto: canva.com
Ziarna kawy - Pyszności / Foto: canva.com

Niektórzy korzystają jedynie z kawy ziarnistej, inni wolą tą rozpuszczalną. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi tego, czym dokładnie różnią się oba rodzaje. Okazuje się, że już na samym początku produkcji można ocenić, która z kaw odznacza się lepszą jakością.

  • Kawa ziarnista

W przypadku kawy ziarnistej, ziarna kawy muszą przejść dodatkową selekcję. Odrzuca się m.in. uszkodzone ziarna oraz te, na których można zauważyć ślady po szkodnikach. W związku z tym taka kawa jest z reguły droższa od tej rozpuszczalnej. Wybierając taki produkt, można ocenić gołym okiem ziarna kawy.

  • Kawa rozpuszczalna

Proces produkcji kawy rozpuszczalnej jest bardziej złożony niż w przypadku kawy ziarnistej. Kawa rozpuszczalna powstaje najczęściej z surowca o najgorszej jakości. Do jej wytworzenia zużywa się ziarna charakteryzujące się licznymi defektami. 

Warto również zaznaczyć , że często podczas procesu produkcji kawy rozpuszczalnej, dodawane są sztuczne ulepszacze. Mają one za zadanie poprawić smak kawy. Poza tym, kawa taka charakteryzuje się większą ilością akrylamidu. Został on sklasyfikowany jako związek potencjalnie rakotwórczy. Jeśli więc dbamy o nasze zdrowie, lepiej wybrać kawę ziarnistą.

Która kawa bardziej pobudza? Którą najlepiej wybrać?

Filiżanka kawy - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Filiżanka kawy - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Okazuje się, że kawa rozpuszczalna ma trochę mniej kofeiny od tej ziarnistej. W takim razie, jeśli zależy nam na porządnej pobudce, lepiej sięgnąć po tą ostatnią.

Kawa rozpuszczalna ma jednak dużą zaletę - można ją przygotować w ekspresowym tempie. Wystarczy zmieszać w kubku wodę z kawą. Poza tym jest ona z reguły tańsza od tej ziarnistej. Inni preferują kawę ziarnistą, ponieważ zawiera trochę więcej kofeiny i wyraźniejszy aromat, który można zmieniać poprzez sposób parzenia. Wybór więc jest zależny od gustu i osobistych preferencji.

Zobacz na naszym kanale jak przygotować lodowy shake w trzech pysznych wydaniach krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także