PoradyPijesz kawę sypaną? Nie wrzucaj fusów, bo możesz je jeszcze wykorzystać

Pijesz kawę sypaną? Nie wrzucaj fusów, bo możesz je jeszcze wykorzystać

Kawa sypana z fusami, fot. Adobe Stock
Kawa sypana z fusami, fot. Adobe Stock
09.06.2023 20:30, aktualizacja: 10.06.2023 03:26

Kawa jako nawóz? To może się udać! Szczególnie polubią ją róże. Musicie jednak odpowiednio wszystko przygotować. Najpierw jednak napijcie się kofeinowego napoju i nie wyrzucajcie fusów. Nie pożałujecie.

Róże potrzebują odpowiednich warunków do tego, by rozwijały się i rosły. Często trzeba podlewać je specjalnymi specyfikami. Na szczęście składnik do jednego mamy w swoich domach. Fusy po kawie sprawią, że roślina przez długi czas będzie wydawać piękne kwiaty.

Kawa jest idealnym składnikiem nawozu. Wykorzystaj fusy

Zawsze wyrzucaliśmy ten "odpad", a możemy zrobić z niego wspaniały użytek. Okazuje się, że fusy zawierają azot, żelazo, potas, wapń i fosfor, które wspomagają wzrost i rozwój roślin. Wystarczy, że wymieszamy je z wodą i uzyskamy idealny domowy nawóz. Róże dzięki niemu zostaną odżywione i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Mikstura nadaje się też do roślin jadalnych, jak marchewka lub pomidor.

Fusy i woda - z tego przygotujesz rewelacyjny nawóz

Zrobienie mikstury do kwiatów nie jest żadną filozofią. Kiedy kawa będzie wypita, dwie łyżeczki fusów możesz włożyć do miseczki i zalać 250 ml wody. Wymieszaj wszystko bardzo dokładnie i odstaw na jakiś czas. W tym momencie odpady po kawie napęcznieją i będzie można użyć nawozu.

Nawóz stosuj dwa razy w miesiącu. Róże ci za to podziękują.

Inne sposoby na nawóz do róż

Nie tylko kawa nada się do tego. Wspaniałą miksturę można również zrobić z pokrzywy. Pół kilograma liści potnij na mniejsze kawałki i zalej pięcioma litrami wody. Naczynie odstaw w ciepłe i ciemne miejsce na dwa tygodnie. Codziennie mieszaj zawartość naczynia. Po upływie tego czasu rozcieńcz nawóz z wodą.

Kawa i skórki od banana to idealne składniki do nawozu (Wikimedia Commons)
Kawa i skórki od banana to idealne składniki do nawozu (Wikimedia Commons)

Do podlewania róż przydadzą się również skórki od banana. Na samym początku dokładnie je oczyść, następnie przełóż do litrowego słoika. Ostatni krok to zalanie odpadów wodą. Wymieszaj bardzo dokładnie i odstaw w ciemne miejsce. Po dwóch dniach będziesz mógł już używać tego nawozu. Zanim jednak podlejesz kwiaty, musisz rozcieńczyć miksturę z wodą w proporcji 1:1.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także