PoradyKawę lepiej pić przed czy po śniadaniu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Kawę lepiej pić przed czy po śniadaniu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Kawę lepiej pić przed czy po śniadaniu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Paulina

09.07.2022 08:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Picie kawy to dla wielu z nas pierwsza czynność tuż po przebudzeniu. Niektórzy piją „małą czarną”, inni natomiast nie wyobrażają sobie kawy bez dodatku mleka. Często przygotowany na szybko napar to jedyna rzecz, na jaką mamy czas o poranku, to też siłą rzeczy zapominamy o śniadaniu. Czy to dobrze dla naszego zdrowia? Kiedy powinniśmy pić kawę?

Najlepszym wyborem jest pełnowartościowe śniadanie, spożyte do 1 godziny po obudzeniu się, a na kawę lepiej skusić się w pewnym odstępie po posiłku od 1 do 2 h, czemu taki wybór jest najlepszy? Czy wypicie kawy na czczo nam zaszkodzi?

Nawyk jedzenia śniadania

Rozpoczęcie dnia od śniadania, będzie wyrabiać w nas nawyk spożywania go regularnie. To bardzo ważne dla naszego zdrowia. Często zaczynając dzień od kawy, pomijamy ten posiłek. Może to niekorzystnie wpływać na glikemię, wrażliwość insulinową oraz zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Na zdrowiu nam przecież zależy.

Filiżanka kawy - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Filiżanka kawy - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Wrażliwy żołądek- uważaj na kawę

Jeśli natomiast wypijemy kawę na czczo i zjemy niedługo po niej śniadanie, to nie ma tutaj do tego żadnych przeciwskazań. Nie mamy wystarczających dowodów na szkodliwe działanie kawy w wyniku jej wypicia na czczo. Zmagając się z chorobami żołądka czy jelit nie powinniśmy sięgać po kawę na czczo. Wiemy, że może to zwiększać nasze dolegliwości.

Obraz

Pij kawę minimum 1h po posiłku.

Otóż wypicie naparu zaraz po posiłku może skutkować zaburzonym wchłanianiem składników mineralnych takich jak żelazo. Jeśli zmagamy się z niedokrwistości z niedoboru żelaza, to kawa po posiłku będzie złym pomysłem. Lepiej zaczekać 1h i dopiero po nią sięgnąć. Czy kawa wypita przed śniadaniem też będzie tak działać? Otóż taki napój wypity na czczo sama z siebie nie wpłynie na wchłanialność różnych mikroelementów, gdyż przede wszystkim nie będzie ich źródła. Taki zabieg jest „bezpieczniejszy” niż picie kawy od razu do posiłku.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi przepisami na pyszne kawy dostępnym na kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także