PoradyKleszcze nienawidzą tego warzywa. Jedz je, a skutecznie je odstraszysz

Kleszcze nienawidzą tego warzywa. Jedz je, a skutecznie je odstraszysz

kleszcze - Pyszności; foto: Canva
kleszcze - Pyszności; foto: Canva
20.04.2023 20:00

Czy kleszcze i wampiry mają ze sobą coś wspólnego? Owszem! I nie tylko to, że żywią się krwią. Jak się okazuje, kleszcze, podobnie jak te kultowe potwory z książek i filmów, boją się tego samego warzywa. Jedz go regularnie, a te małe szkodniki ci nie zagrożą. 

Wszyscy z wielką niecierpliwością czekamy na nadejście wiosny w pełnej krasie. Spacery, grille, pikniki, wycieczki rowerowe — to wszystko kojarzy nam się z miłym spędzaniem czasu wolnego na łonie natury. Jednak życie to nie bajka i nie może być aż nadto kolorowe; dlatego wypad do parku czy na działkę uprzykrzają nam intensywnie pojawiające się w tym okresie kleszcze. 

kleszcze - Pyszności; foto: Canva
kleszcze - Pyszności; foto: Canva

Te małe pajęczaki to niepozorne, ale wyjątkowo niebezpieczne stworzonka, uwielbiające wbijać się w skórę nie tylko naszych pupili, ale również naszą. To z kolei może grozić bardzo przykrymi konsekwencjami, takimi jak borelioza czy zapalenie opon mózgowych. Naukowcy apelują o uwagę i jak najszybszą reakcję w przypadku ukąszenia kleszcza, bo nawet co ósmy z nich przenosi poważne choroby. Warto również zadbać o odpowiednią profilaktykę, a do tego może nam posłużyć... czosnek. 

Czosnek kontra kleszcze

Chociaż brzmi to jak tytuł niespecjalnie mądrego filmu klasy C, to niesie on ze sobą dużo sensu. Kleszcze naprawdę nie znoszą zapachu czosnku. Czemu akurat jego? Portal swiat-zdrowia.pl przytacza w tej kwestii badania meksykańskich naukowców, którzy odkryli, że to, odpowiedzialnym za to działanie jest zawarty w czosnku trisiarczek dialilu.

Domowy sposób na kleszcze - Pyszności; fot. Canva
Domowy sposób na kleszcze - Pyszności; fot. Canva

Czy to oznacza, że żeby wiosną być bezpiecznym na zewnątrz, należy się... nacierać czosnkiem? Na szczęście nie, chociaż olejek z czosnku rzeczywiście został uznany za środek zapobiegawczy na kleszcze. Jest jeszcze jedno rozwiązanie: wystarczy jeść codziennie 2-3 ząbki tego warzywa. Następstwem takiej "diety" jest przedostanie się zapachu czosnku do ludzkiego potu. Dla nas będzie on niewyczuwalny, ale kleszcze będą przed nim zmykać, gdzie pieprz rośnie.

A na obiad spróbuj naszego pysznego schabu z kapustą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także