NewsyKnorr zmieni nazwę popularnego sosu. Powód? Oskarżenia o rasizm

Knorr zmieni nazwę popularnego sosu. Powód? Oskarżenia o rasizm

Knorr zmieni nazwę popularnego sosu. Powód? Oskarżenia o rasizm
Ewa
21.08.2020 10:47

W sklepach nie znajdziesz już sosu cygańskiego marki Knorr. Firma wycofuje swój popularny produkt z półek.

Sos paprykowy po węgiersku

W związku z toczącą się międzynarodową dyskusją na temat politycznej poprawności, firma Unilever, do której należy m.in Knorr, postanowiła wycofać ze sprzedaży jeden ze swoich flagowych półproduktów.
Ze sklepowych półek zniknie sos cygański. W jego zastępstwie pojawi się "sos paprykowy po węgiersku".

„Termin „sos cygański” może być interpretowany negatywnie, postanowiliśmy nadać naszemu sosowi nową nazwę” wyjaśnia Unilever
Obraz

Receptura pozostanie bez zmian

Zmianom ulegnie jedynie nazwa, bo sama receptura sosu zostanie taka sama. Co ciekawe, sam sos nie ma nic wspólnego z romską tradycją. Połączenie pomidorów, węgierskiej papryki i cebuli wywodzi się z Węgier, a spopularyzowali go Francuzi.

Dyskusja na temat zmiany toczy się od...7 lat

Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów już od 2013 roku domagała się zmiany nazwy. Jednak dopiero pojawienie się widocznego trendu na poprawność polityczną spowodowało, że firma dopiero teraz uznała rację przedstawicieli tych mniejszości.

Zaczęło się od fasolki

Zmiany, które wykluczają nacechowanie danego produktu rasą, rozpoczęły się od usunięcia wizerunku czarnoskórego mężczyzny z, bardzo popularnych w USA, produktów Uncle Ben's.

Obraz
"Jako marka globalna wiemy, że mamy obowiązek pomóc położyć kres niesprawiedliwościom rasowym. Jednym ze sposobów na to jest ewolucja marki i tożsamości wizualnej Uncle Ben's, co zrobimy. Słuchamy głosów konsumentów, zwłaszcza czarnoskórej społeczności, oraz naszych współpracowników na całym świecie"brzmi oświadczenie marki Uncle Ben's

Walka o prawa mniejszości narodowych i rasowych przybiera głośny, medialny charakter. Czy takie małe zmiany pozwolą na wyeliminowanie rasizmu? Na efekty musimy poczekać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także