NewsyKtóry energetyk zdrowszy - Red Bull czy Tiger? Sztuczna inteligencja odpowiada

Który energetyk zdrowszy - Red Bull czy Tiger? Sztuczna inteligencja odpowiada

Który energetyk zdrowszy? - Pyszności; foto: Adobe Stock oraz Canva
Który energetyk zdrowszy? - Pyszności; foto: Adobe Stock oraz Canva

18.04.2023 14:00, aktual.: 18.04.2023 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

A gdyby tak porównać kwestię zdrowotną dwóch produktów, które są już z założenia bardzo niezdrowe? Rzuciliśmy się w ten odmęt szaleństwa i postanowiliśmy sprawdzić, który energetyk jest zdrowszy: Red Bull czy Tiger? A skoro już zdobyliśmy się na tę fiksację, pozostaliśmy w niej do końca i o odpowiedź poprosiliśmy... sztuczną inteligencję.

Wszyscy wiemy, że napoje energetyczne są bardzo niezdrowe. Ogromne ilości cukru, kofeiny, tauryny i guarany powinny nas skutecznie zniechęcić do raczenia się tymi napojami. Jednak życie to nie bajka, a kiedy przed nami jest jeszcze długa trasa samochodem, a w pobliżu żadnego miejsca, w którym można by się napić kawy, to człowiek chwyta się nawet najostrzejszej brzytwy.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak zrobić to z umiarkowanym rozsądkiem. W tym celu pytamy: który energetyk zdrowszy? Red Bull czy Tiger? Odpowiedzi udzieliła nam... sztuczna inteligencja.

Chat GPT, czyli ile nam jeszcze pozostało "normalnego świata"?

Który energetyk zdrowszy? - Pyszności; foto: Canva
Który energetyk zdrowszy? - Pyszności; foto: Canva

ChatGPT to program komputerowy opracowany przez OpenAI, amerykańskie laboratorium specjalizujące się w pracach nad sztuczną inteligencją. ChatGPT został uruchomiony pod koniec 2022 roku i w zaledwie pięć dni zyskał ponad milion użytkowników. Według Wikipedii jest to wynik, którym nie może pochwalić się zarówno Facebook, jak i Netflix czy Instagram.

Opracowany przez Amerykanów chat pełni funkcję generatora odpowiedzi na pytania i dane podsunięte przez człowieka. Od wielu miesięcy jego możliwości zadziwiają nie tylko użytkowników, ale i naukowców. Portal antyweb.pl podaje, że ChatGPT potrafi napisać prace medyczne nie gorsze niż lekarze, a serwis donald.pl — że program bez problemu zdał egzaminy prawnicze z czterech przedmiotów na Uniwersytecie w Minnesocie.

Wygląda na to, że w takim razie program autorstwa OpenAI bez problemu odpowie na nasze nieskomplikowane pytanie o napoje energetyczne. Jesteś ciekawy jego odpowiedzi?

Który energetyk lepszy: Red Bull czy Tiger?

Który energetyk zdrowszy? - Pyszności; foto: Adobe Stock
Który energetyk zdrowszy? - Pyszności; foto: Adobe Stock

To pytanie zadaliśmy programowi ChatGPT. Jego odpowiedź była wręcz przerażająco... ludzka. Oto ona:

Ogólnie rzecz biorąc, napoje energetyczne, takie jak Red Bull czy Tiger, nie są zdrowe i nie powinny być spożywane regularnie z powodu ich wysokiej zawartości cukru i kofeiny.Oba napoje energetyczne zawierają podobną ilość kofeiny (ok. 80mg na puszkę), ale różnią się składnikami dodatkowymi i ilością cukru. Red Bull zawiera około 27g cukru na puszkę (250ml), podczas gdy Tiger ma około 23g cukru na puszkę (250ml).Z tego punktu widzenia, Tiger wydaje się być nieco zdrowszy od Red Bull ze względu na niższą ilość cukru, ale wciąż należy pamiętać, że oba napoje są niezdrowe i nie powinny być spożywane regularnie. W przypadku potrzeby pobudzenia organizmu, lepszym wyborem byłoby spożycie kawy lub herbaty z umiarkowaną ilością cukru.

Na to pytanie znamy więc już odpowiedź. Tymczasem rodzi się już następne, czy potrafiłbyś odróżnić, czy napisał to człowiek, czy maszyna? Bo my powątpiewamy...

Hot dogów z przepisu poniżej maszyna nie zrobi... jeszcze. Zobacz więc ten filmik z naszego kanału na YouTube i zrób je samodzielnie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także