NewsyMaluszek zjadł spleśniałe jedzenie. Jego mama była przerażona

Maluszek zjadł spleśniałe jedzenie. Jego mama była przerażona

Chłopiec przypadkowo zjadł pleśń - Pyszności; foto: Canva
Chłopiec przypadkowo zjadł pleśń - Pyszności; foto: Canva
05.06.2023 16:55

Czy spożyta przez przypadek pleśń może być dla nas groźna? Dorośli mogą się tym nawet nie przejąć, stwierdzając, że jedyne następstwo, to pozostające na długo uczucie niesmaku. A co w przypadku, gdy spleśniałe jedzenie trafi do brzuszka dziecka? Pewna przerażona matka postanowiła opowiedzieć swoją historię na internetowym forum. 

Pleśń jest dla ludzi toksyczna — informują specjaliści. Jej spożywanie nie prowadzi do niczego dobrego. Zatrucia pokarmowe, rozwój alergii, wrzody, choroby jelit, wątroby i układu pokarmowego to najczęściej opisywane powikłania, do jakich może prowadzić ten grzyb. Nieliczne gatunki pleśni charakteryzują się nawet działaniem rakotwórczym. Nic więc dziwnego w tym, że zdesperowana matka, której synek spożył przez przypadek pleśń, postanowiła szukać odpowiedzi na dręczące ją pytania. Opisała swoją historię, a internauci nie zostawili na niej suchej nitki.

Jedzenie, na którym znajduje się pleśń, zawsze powinno trafić do kosza - Pyszności; foto: Canva
Jedzenie, na którym znajduje się pleśń, zawsze powinno trafić do kosza - Pyszności; foto: Canva

Pleśń w suszonej śliwce

Matka 8-miesięcznego chłopca poprosiła o poradę na forum internetowym kafeteria.pl. Bardzo dokładnie opisała to, co się wydarzyło. Ponieważ dziecko miało problem z wypróżnianiem, kobieta postanowiła nakarmić go suszoną śliwką popularnego producenta pokarmów dla najmłodszych. Dopiero po fakcie zorientowała się, co zjadł maluszek.

(...) zjadł cały słoiczek. Gdy skończył wzięłam pokrywkę, chciałam zakręcić słoiczek i wyrzucić. I wtedy masakra - cała pokrywka od wewnątrz była pokryta okropną pleśnią! Jak odkręcałam to nie widziałam, w środku na słoiczku nic nie było, żadnych dziwnych zmian.

Pierwszym odruchem kobiety była chęć podania producenta do sądu. Po chwili przypomniała sobie jednak, że ten sam słoik odkręciła już 2 tygodnie wcześniej. Zrozpaczona poprosiła internautów o doradzenie jej, czy pleśń, która znajdowała się na pokrywce, mogła też przedostać się do suszonych śliwek ze środka. Niestety, niewiele komentarzy można uznać za merytoryczne. Matka chłopca przeczytała m.in. o tym, że  jej zachowanie było "porażką". 

Czy pleśń w niewielkich ilościach może nam zaszkodzić?

Pleśń szybko atakuje źle przechowywany chleb - Pyszności; foto: Canva
Pleśń szybko atakuje źle przechowywany chleb - Pyszności; foto: Canva

Ponieważ przypadki nieumyślnego zjedzenia pleśni zdarzają się dosyć często, nietrudno jest odnaleźć opinie specjalistów na ten temat. W ten sposób dotarliśmy do portalu abczdrowie.pl, gdzie inna kobieta poprosiła o wyjaśnienie, czy jej dziesięcioletni syn, który przez przypadek zjadł odrobinę spleśniałego sera, dostanie przez to raka.

Przez całe życie zjadamy niechcący wiele pleśni. Mają on właściwości kancerogenne jak cała masa innych czynników. Żeby doszło do powstania nowotworu musi zaistnieć wiele czynników wraz z predyspozycjami genetycznymi. Proszę się nie przejmować a na przyszłość uważać.

- odpowiedziała zmartwionej mamie dietetyk mgr.inż. Maria Jagiełło.

Inna lekarka dodała, że jedynie systematyczne zjadanie pleśni może prowadzić do powikłań nowotworowych. Mimo wszystko pleśni należy unikać — dlatego warto wiedzieć na przykład, jak w prawidłowy sposób przechowywać chleb. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także