PoradyReguluje trawienie i pomaga na kaca. Przed laty była w każdym domu, dziś jest prawie zapomniana

Reguluje trawienie i pomaga na kaca. Przed laty była w każdym domu, dziś jest prawie zapomniana

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
18.03.2023 18:04

Jak często sięgasz po mleczne produkty? Jeśli zbyt rzadko, to warto już teraz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Będzie dobrze, jeśli w twoim codziennym menu znajdzie się maślanka. Sprawdź, dlaczego warto pić ten popularny mleczny napój.

Maślanka — niedoceniony i bardzo zdrowy mleczny napój

Nabiał stanowi niezwykle ważny składnik niemal każdej diety. Z pewnością, najczęściej sięgasz po mleko, sery, jogurty, a zdarza się, że czasem — kefir. A jaką rolę w twoim codziennym odżywianiu pełni maślanka? Jeśli sięgasz po nią zbyt rzadko, to gwarantujemy, że po przeczytaniu tego artykułu, zmienisz swoje przyzwyczajenia żywieniowe.

Jest określana jako "białe złoto" i dzieje się tak nie bez powodu. Właściwości maślanki są warte podkreślenia, dlatego dobrze jest sięgać po nią stosunkowo często. Jest to produkt, który powstaje w efekcie oddzielenia tłuszczu od zmaślonej śmietanki. Ten napój mleczny jest bogaty w białka, lecytynę, czy sole mineralne.

Maślanka - Pyszności; Foto Canva.com
Maślanka - Pyszności; Foto Canva.com

Na sklepowych półkach można znaleźć jej różne rodzaje, również smakowe. Jednak najlepiej smakuje taka, która została oddzielona ze świeżej, wiejskiej śmietany, która posłużyła do wytworzenia masła.

Dlaczego warto pić maślankę?

Skoro maślanka to "białe złoto", to warto w tym miejscu podkreślić jej właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie każdej osoby, które chętnie po nią sięga. Jest tania, skuteczna, ma wiele zalet i warto trzymać ją w swojej lodówce.

Nabiał - Pyszności; Foto Canva.com
Nabiał - Pyszności; Foto Canva.com

Czy wiesz, że maślanka:

  • jest skutecznym produktem na bóle żołądka i problemy z trawieniem — to rozwiązanie było już stosowane w dawnych czasach przez prababcie;
  • przyspiesza procesy trawienne;
  • polecana jest jako skuteczny środek na kaca;
  • gasi pragnienie, dlatego większość osób sięga po nią w upały, zamiast schłodzonych gazowanych napojów;
  • wzmaga uczucie sytości i nie zawiera zbyt dużo kalorii, dlatego jest polecana dla osób na diecie;
  • jest bogatym źródłem wapnia;
  • korzystnie wpływa na pamięć, koncentrację i pracę wątroby.

Jak często można pić maślankę?

Skoro już wiesz, jakie właściwości ma maślanka, to dobrze jest również wiedzieć to, jak często możesz ją spożywać. Okazuje się, że maślankę naturalną możesz pić codziennie. Jest bowiem lekkostrawna, korzystnie oddziałuje na jelita i wspiera przewód pokarmowy, dlatego już na stałe możesz ją dołączyć do swojego menu.

Szukasz inspiracji na pożywne śniadanie? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na mocno serowym omlet na chlebie:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także