NewsyZbieranie tych owoców morza jest śmiertelnie niebezpieczne. Są jednymi z najdroższych na świecie

Zbieranie tych owoców morza jest śmiertelnie niebezpieczne. Są jednymi z najdroższych na świecie

Zbieranie tych owoców morza jest śmiertelnie niebezpieczne. Są jednymi z najdroższych na świecie
Ewa

01.08.2022 18:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Owoce morza często goszczą na talerzach mieszkańców krajów śródziemnomorskich. Od lat Hiszpanie i Portugalczycy zajadają się kaczenicami. Kilogram może kosztować ponad 1000 zł!

Krewetki, ośmiornice, mule, kraby, kalmary...te owoce morza znają lub kojarzą chyba wszyscy. Mają zapewne tyle samo fanów, jak i przeciwników. Nieodzownie kojarzą nam się z letnimi wakacjami w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech i pysznymi potrawami serwowanymi w lokalnych restauracjach, gdzie najważniejsza jest świeżość produktów.

Czym są kaczenice?

Wśród owoców morza w szczególności wyróżniają się kaczenice. Są jedną z mniej popularnych potraw, jednak od wielu lat cieszą się rosnącą popularnością w Hiszpanii, Portugalii oraz Ameryce Północnej. Percebes (pąkle kaczenice) to jedne z najrzadszych i tym samych najdroższych owoców morza. Można znaleźć je zarówno w Algarve jak i w innych częściach Portugalii.

Kaczenice-Pyszności/ canva
Kaczenice-Pyszności/ canva

Z wygląda przypominają one nieco kurze łapki, przez co nazywane są również "palcami Lucyfera". Mają długą i mięsistą szypułkę, na szczycie której znajduje się pożądane mięso. Podobno smakują jak homar, krab lub małż.

Najniebezpieczniejsze owoce morza na świecie

Kaczenice-Pyszności/ canva
Kaczenice-Pyszności/ canva

Od lat ich połowy uznawane są za jedne z najniebezpieczniejszych na świecie. Znaleźć można je w strefach międzypływowych m.in. Hiszpanii. Zbierać można je jedynie podczas odpływu, gdy może odsłania skały. Z tego też powodu dostęp do nich trwa tylko kilka godzin dziennie. Poślizgnięcie się na skałach jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się śmiercią poławiacza. Im ostrzejsze i niebezpieczniejsze skały, tym lepsze kaczenice można tam znaleźć.

Wszystko sprowadza się do umiejętności. To nie jest praca, którą może wykonać każdy. Zwłaszcza gdy pracuje się w dwie osoby, trzeba mieć zaufanie, że obaj potraficie prowadzić łódź i zbierać kaczenice.

mówi Jordan, zawodowy poławiacz, w rozmowie z Business Insider

Każdego roku morze zabiera 5 osób, które skusiły się na połów i przeliczyły ze swoimi umiejętnościami.

Ile kosztują kaczenice?

Podczas zbierania należy zachować szczególną ostrożność, bo każde uszkodzenie kaczenic powoduje spadek ich wartości. Kaczenice nadające się do sprzedaży mają na końcu twardą białą płytkę o długości od 15 do 30 mm Szypułka powinna mieć od 20 do 80 mm.

Kaczenice są droższe niż homary, a w czasie sezonu ich cena sięga nawet 220 dolarów za kilogram. Trzymając za końce trzeba kaczenicę przekręcić, żeby dostać się do mięsa. Najczęściej macza się je w soku z cytryny.

Spróbowałbyś kaczenic?

A może już miałeś okazję jeść te owoce morza? Daj znam znać w komentarzu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także