PoradyTylko wtedy kawa będzie smaczna. Tajny trik najlepszych baristów

Tylko wtedy kawa będzie smaczna. Tajny trik najlepszych baristów

Kawa - Pyszności; Foto Pixabay.com
Kawa - Pyszności; Foto Pixabay.com
24.05.2023 08:33, aktualizacja: 24.05.2023 09:10

Kawa to napój, bez którego trudno jest wyobrazić sobie poranek, jak i całą resztę dnia. Można ją zaparzyć w różnorodny sposób i pić z wieloma rozmaitymi dodatkami. Jeśli ma być to najlepsza wersja kawy z ekspresu, to warto postawić na jej odpowiednią metodę parzenia. Niezwykle ciekawym trikiem podzielili się ostatnio bariści z Gdyńskiej Palarni Kawy.

Jaka powinna być ta najlepsza kawa? Z pewnością wyróżniająca się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Niezwykle ważny jest nie tylko rodzaj kawy i stopień jej wypalenia, ale przede wszystkim - grubość mielenia świeżych ziaren i sposób parzenia. Jedną z najpopularniejszych metod parzenia kawy jest obecnie korzystanie z ekspresów ciśnieniowych. Wszystko odbywa się w parę chwil, a ty praktycznie nie musisz robić nic. Ale czy parzenie kawy w ekspresie faktycznie gwarantuje ten najlepszy smak kawy?

Kawa z ekspresu - najpopularniejszy sposób parzenia tego popularnego napoju

Jeśli posiadasz w swoim domu ekspres do parzenia kawy, to z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, że jest to niezwykle prosta czynność. Wystarczy kilka kliknięć, podstawienie filiżanki i kawa gotowa. Jest jeszcze opcja spieniania mleka. W niektórych modelach odbywa się to w sposób automatyczny, a w innych trzeba samodzielnie spienić mleko. Niezależnie od tego, mleczna pianka zawsze jest świetnym uzupełnieniem ulubionej kawy.

Parzenie kawy w ekspresie - Pyszności / Fot. Pexels
Parzenie kawy w ekspresie - Pyszności / Fot. Pexels

Warto podkreślić, że kawa z ekspresu to dość wygodny i niezwykle popularny sposób parzenia. Niemal każdy wierzy w to, że ekspres powoduje, że smak kawy jest wyrazisty i najlepszy. Ale czy na pewno tak jest? Nagranie, które opublikowali bariści z Gdyńskiej Palarni Kawy na swoim Tik-Toku pokazuje, że tak nie jest. Jest pewna metoda, która pozwoli cieszyć się idealnym smakiem kawy. Co dokładnie musisz zrobić?

Co zrobić, by kawa wyróżniała się najlepszym smakiem i aromatem? Poznaj tajny trik!

To trik najlepszych baristów świata na zachowanie idealnie czystego smaku kawy z ekspresu. Z pewnością, dobrze wiesz, że kawa w twoim ekspresie automatycznym parzy się przez kilkanaście sekund. Ekspres w tym czasie powinien podać 60-80 ml czystego mocnego naparu. To, co leci do filiżanki po tym czasie, to zwykłe popłuczyny, które zaburzają czysty smak kawy. W przypadku, gdy lubisz dużą czarną kawę, to wlej do filiżanki 100-120 ml czystej ciepłej wody, a na nią zaparz 60-80 ml mocnej kawy.

Ten sposób pozwoli ci zachować idealnie czysty smak kawy i odpowiednią intensywność. Pamiętaj, by dobrze wyregulować ekspres przed parzeniem kawy. Możemy cię zapewnić, że smak kawy zaparzonej w taki sposób będzie najlepszy. Jeśli masz w domu ekspres, to poczuj różnicę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także