PrzepisNajlepsza ryba, jaką można zjeść nad morzem. Jest okrutnie niedoceniana

Najlepsza ryba, jaką można zjeść nad morzem. Jest okrutnie niedoceniana

Najlepsza ryba, jaką można zjeść nad morzem. Jest okrutnie niedoceniana
Paulina
26.07.2022 11:50

Jadąc nad nasze polskie morze, nie wyobrażamy sobie pobytu bez spróbowania lokalnych pyszności, czyli ryb. Jednak nie każda ryba serwowana w nadmorskich restauracjach i smażalniach powinna znaleźć się na naszym talerzu. Jaką rybę wybrać i która z nich jest najlepsza? Oto kilka rad.

Urlop bez ryby nad polskim morzem- to nie urlop. Tak twierdzi wielu Polaków. Lokale gastronomiczne oferują nam szereg gatunków ryb, które możemy spróbować. Od razu trzeba zaznaczyć, że wiele z nich to nie lokalne specjały. W Bałtyku nie poławia się między innymi mintaja, halibuta, morszczuka i okonia.

Ryba jak znad morza- Pyszności/ Freepik
Ryba jak znad morza- Pyszności/ Freepik

Jaką rybę można zjeść nad morzem?

Najlepszym wyborem będzie flądra, śledź, dorsza i szproty. W polskim morzu łowi się również: węgorza, turbota, solę i łososia. Te gatunki ryb spotkamy w Bałtyku i po nie warto sięgnąć, wybierając się na urlop. Jednym z lepszych wyborów może okazać się dorsz. Czemu akurat ta ryba?

Surowa ryba - Pyszności; Fotka: Canva.com
Surowa ryba - Pyszności; Fotka: Canva.com

Dorsz- właściwości

Ważną cechą mięsa dorsza jest zawartość kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Dorsz to bogactwo witaminy D3, która jest bardzo niedoborowa wśród Polaków. Dlatego też z wątroby tej ryby pozyskiwany jest tran, który jest zasobny w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D i A – jak również wykazuje działanie stymulujące odporność organizmu, o którą w ostatnim czasie bardzo dbamy z uwagi na COVID-19. Dodatkowo mięso tej ryby jest bogate w pełnowartościowe białko będące dobrą alternatywą dla mięs czerwonych i drobiu.

Usmażona ryba - Pyszności; Foto: Canva.com
Usmażona ryba - Pyszności; Foto: Canva.com

Jak często jeść ryby?

Ryby najlepiej, jeśli jedlibyśmy min. 2 razy w tygodniu ok. 100- 150 g na porcje. Znajdziemy w nich takie cenne elementy jak: witamina A, D, E, K, fosfor, jod, magnez, selen, mangan, miedź, białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6). Sięgajmy częściej po ryby świeże, od sprawdzonego dostawcy. Przygotowujmy je w domu, piekąc lub gotując i tworząc z ich udziałem przepyszne dania, dostarczą nam mnóstwo cennych składników odżywczych.

Oto nasz sposób na rybę z pysznym pesto domowej roboty:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także