NewsyTen sam napój z puszki smakuje inaczej niż z butelki. Niewielu wie, dlaczego tak jest

Ten sam napój z puszki smakuje inaczej niż z butelki. Niewielu wie, dlaczego tak jest

Napój z puszki, czy z butelki? - Pyszności; foto: Canva
Napój z puszki, czy z butelki? - Pyszności; foto: Canva
05.06.2023 13:40

Czy odniosłeś kiedyś wrażenie, że ten sam napój smakuje inaczej w zależności od opakowania, w jakim się znajduje? Zanim powiesz, że to zwykłe placebo, to wiedz, że tą kwestią zajęli się nawet naukowcy. Jakie były ich spostrzeżenia? Odpowiadamy!

Producenci popularnych napojów gazowanych nie chcą, żebyś odniósł wrażenie, że ich produkty różnią się od siebie smakiem. Mimo to szereg konsumentów jest zdania, że różnice są na tyle duże, że bez problemu można je wyczuć. Wielu z nich uważa, że cola z puszki smakuje zupełnie inaczej, niż ta z butelki. Czy to placebo? A może zmiany w składzie napoju? Na te pytania odpowiedzieli zarówno naukowcy, jak i przedstawiciel znanego koncernu.

Rodzaj opakowania zmienia smak napoju?

Czy napój z puszki może smakować inaczej niż z butelki? - Pyszności; foto: Canva
Czy napój z puszki może smakować inaczej niż z butelki? - Pyszności; foto: Canva

W cytowanym przez portal natemat.pl artykule opublikowanym w amerykańskim magazynie naukowym "Popular Science", specjaliści postanowili zmierzyć się z zagadnieniem zmiany smaku napoju w zależności od opakowania. Ta teza została przez nich potwierdzona. Jak się okazało, odpowiedzialna za to zjawisko jest chemia.

Polimer, którym pokryta jest puszka, reaguje z wlanym do niej napojem. Również w przypadku plastiku zachodzi reakcja; tym razem wytrąca się aldehyd octowy. Oba te działania mają wpływ na smak płynu; niewielki, ale w przypadku konsumentów o wyostrzonym zmyśle smaku — odczuwalny. Zarówno producenci, jak i naukowcy przekonują jednak, że zachodzące w opakowaniach reakcje nie wpływają na szkodliwość napoju. Całe szczęście, bo i tak nie są one przecież zbyt zdrowe. 

A może jednak napój smakuje inaczej również z innych względów?

Dziennikarze portalu natemat.pl postanowili pogłębić wiedzę na temat różnic smakowych tego samego napoju. O to, czy może się on od siebie różnić, zapytali Iwonę Jacaszek-Pruś, dyrektor ds. korporacyjnych firmy Coca-Cola. Przedstawicielka giganta branży napojów bezalkoholowych zaprzeczyła, jakoby było to możliwe. W rozmowie z portalem stwierdziła, że proces produkcyjny i parametry jakościowe są zawsze jednakowe i dotyczą wszystkich rodzajów opakowań. Przyznała jednak, że może istnieć inne wytłumaczenie tego odczucia:

Pamiętajmy, że na odczucia smakowe konsumentów wpływają także zapachy z zewnątrz czy nawet wygląd i estetyka produktu. Odczucie smaku jest więc wypadkową wielu czynników, stąd nic dziwnego, że smak tego samego produkty może być odbierany jako zróżnicowany ze względu na rodzaj opakowania.

- tłumaczy przedstawicielka Coca-Coli i dodaje, że zmiana smaku może być też powodowana osobistymi przekonaniami co do danego opakowania.

Według naukowców napój może smakować inaczej w zależności od opakowania - Pyszności; foto: Canva
Według naukowców napój może smakować inaczej w zależności od opakowania - Pyszności; foto: Canva

I tak ci, którzy za mniej ekologiczne uważają plastikowe butelki, mogą stwierdzić, że z tego materiału smak coli jest po prostu gorszy, niż z puszki. Oczywiście odwrotna sytuacja jest również możliwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także