NewsyWyszła na jaw kwota za dwudaniowy obiad w sejmowej stołówce. Inflacja omija z daleka poselskie żołądki

Wyszła na jaw kwota za dwudaniowy obiad w sejmowej stołówce. Inflacja omija z daleka poselskie żołądki

Poznaliśmy ceny w sejmowej stołówce, żaden Polak nie je tak tanio. Inflacja omija posłów - Pyszności; Foto: Canva.com
Poznaliśmy ceny w sejmowej stołówce, żaden Polak nie je tak tanio. Inflacja omija posłów - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
21.09.2022 18:47, aktualizacja: 21.09.2022 19:07

W sierpniu inflacja wyniosła już ponad 16%. W związku z tym możemy zauważyć wysoki skok cen żywności. Dotyczy to zarówno posiłków w restauracjach, jak i produktów z supermarketów. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach ceny nie zmieniły się aż tak bardzo. Czy zastanawialiście się, ile kosztuje obiad w poselskiej stołówce? Dziennik "Fakt" postanowił to sprawdzić.

Ceny w poselskiej stołówce w 2021 roku

Jedzenie - Pyszności; Foto: Canva.com
Jedzenie - Pyszności; Foto: Canva.com

Rok temu posłanka Klaudia Jachira zdradziła na Twitterze, ile trzeba zapłacić za obiad w poselskiej stołówce. Ceny były wyjątkowo niskie. Okazało się, że na kompot trzeba było wydać złotówkę, a na zupę tylko 3 zł. Nieco więcej kosztował cały zestaw obiadowy, bo jego cena wynosiła 14 zł. Składa się on z zupy, kompotu oraz drugiego dania.

Obecnie inflacja wynosi już 16,1 %. W związku z tym ceny żywności również szybują do góry i jak na razie nic nie wskazuje na to, że będzie taniej. W takim razie czy obiad w poselskiej stołówce również zdrożał? Jeśli tak to, o ile?

Ile obecnie kosztuje obiad w poselskiej stołówce?

Obiad - Pyszności; Foto: Canva.com
Obiad - Pyszności; Foto: Canva.com

Niedawno dziennik "Fakt" postanowił sprawdzić, ile obecnie kosztuje obiad w poselskiej stołówce. Okazuje się, że ceny nieco wzrosły. Jednak jest to niewielka różnica.

Teraz talerz zupy kosztuje 5 zł, zatem więcej o 2 zł. Drugie danie zdrożało o złotówkę, a kompot o 50 gr. Za kawę trzeba zapłacić 5,50 zł, a za ciastko - 5,50 zł. Przy parlamentarnych uposażeniach, które wynoszą 12,8 tys. zł brutto , takie podwyżki i takie ceny posiłków to igraszka. - czytamy na portalu fakt.pl

Poza tym zestaw obiadowy aktualnie kosztuje 18 zł. Oznacza to, że podrożał o 4 złote. Podobnie zmieniła się cena sałatki z łososiem. Jeszcze rok temu trzeba było za nią zapłacić 10 zł, a obecnie jej cena wynosi 13 zł.

Ceny żywności w kawiarniach czy restauracjach bardzo różnią się od tych ze stołówki poselskiej. Niekiedy koszt kawy, czy dań jest dwu lub trzykrotnie większy. 

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować szarlotkę z prodiżu krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także