PoradyCzy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu? Okazuje się, że musi spełniać 1 kluczowy warunek

Czy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu? Okazuje się, że musi spełniać 1 kluczowy warunek

Czy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu - Pyszności; Foto: Canva.com
Czy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
30.08.2022 10:08

Prawie każdy z nas ma w swojej spiżarni przynajmniej jeden słoik ogórków kiszonych. Te wspaniałe przetwory często robimy sami według sprawdzonej receptury. Jednak niektórzy z nas wciąż zastanawiają się nad tym, czy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu. W związku z tym dzisiaj rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Ogórki kiszone - kultowe przetwory

Słoik z ogórkami- Pyszności; Foto: Pixabay.com
Słoik z ogórkami- Pyszności; Foto: Pixabay.com

Ogórki kiszone wspaniale smakują jako dodatek do obiadu, czy zwykła przekąska. Wielu miłośników tych przetworów trzyma je w swojej spiżarni. Warto zaznaczyć również, że ogórki kiszone są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Stanowią wspaniałe źródło bakterii probiotycznych oraz witamin z grupy B, czy C. Poza tym są wyjątkowo niskokaloryczne - 100 g produktu zawiera jedynie 12 kcal.

Zdarza się, że mamy ochotę przygotować te przetwory samemu. Nic w tym dziwnego, w końcu domowe ogórki kiszone biją na głowę te ze sklepu. Jednak przed ich wykonaniem, wielu z nas zadaje sobie pytanie - Czy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu?

Czy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu?

Czy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu?- Pyszności
Czy ogórki kiszone można zalewać wodą z kranu?- Pyszności

Okazuje się, że wszystko zależy od jakości kranówki. Niestety niekiedy nie jest ona najlepsza. W związku z tym przed użyciem płynu, polecamy ją odstawić na około 24 godziny bądź poddać filtracji. Świetnie sprawdzi się tutaj odpowiedni dzbanek filtrujący. Niektórzy używają również ostudzonej, przegotowanej wody.

Jaka powinna być temperatura wody?

Poza tym niekiedy zastanawiamy się również nad temperaturą wody, którą użyjemy do zalewania ogórków. Okazuje się, że najlepiej użyć płynu o temperaturze 20 stopni Celsjusza.

Dzięki temu zachowamy więcej składników odżywczych, które znajdują się w warzywach. Oprócz tego woda o takiej temperaturze stanowi świetne warunki do rozwoju pożytecznych bakterii mlekowych.

Ile soli dodać do ogórków kiszonych?

Z reguły dodaje się 1 łyżkę soli na jeden litr wody. Zazwyczaj stosuje się tutaj sól kamienną, której sole mineralne wspaniale wzbogacają nasze przetwory.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować gołąbki w chrupiącej panierce krok po kroku. Potrawa wspaniale sprawdzi się na obiad.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także