Podlaskie Święto Sera: Karol Okrasa ugotuje na żywo, a 90-kilogramowy ementaler pójdzie pod nóż
Na Podlasiu szykuje się edycja Podlaskiego Święta Sera z pokazami gotowania, degustacjami i serowarskimi warsztatami. W programie jest m.in. występ Karola Okrasy oraz oficjalne rozkrojenie 90-kilogramowego kręgu ementalera. Wstęp na wydarzenie ma być wolny.
Karol Okrasa ma być główną gwiazdą tegorocznego święta. Szef kuchni poprowadzi pokaz gotowania na żywo i pokaże, jak wykorzystywać podlaskie sery zarówno w codziennych daniach, jak i w bardziej wykwintnych propozycjach.
90-kilogramowy ementaler i makaron flambirowany w kręgu sera
Jednym z najbardziej widowiskowych punktów ma być oficjalne rozkrojenie 90-kilogramowego kręgu ementalera. Organizatorzy zapowiadają też przygotowanie flambirowanego makaronu, który będzie mieszany bezpośrednio wewnątrz dużego kręgu serowego.
Wśród kulinarnych pokazów znalazło się również miejsce na lżejsze smaki. Szef kuchni Patryk Chowaniak ma przygotować chłodnik na bazie gęstego, farmerskiego kefiru. Z kolei Hubert Czochański zapowiedział prezentację leśnej bimbrowni, adresowaną do osób ciekawych dawnych receptur.
Warsztaty robienia sera i jarmark lokalnych produktów
Program ma obejmować tradycyjne warsztaty robienia sera na żywo. W ich trakcie mistrzowie z Serów Słowian oraz Farmy Mlecznej mają pokazać, jak wygląda produkcja sera oparta na dobrym surowcu, cierpliwości i praktyce.
Podlaskie Święto Sera zapowiadane jest także jako miejsce na rodzinny wypad. Na terenie skansenu mają pojawić się serowarzy farmerscy, producenci lokalnej żywności oraz rękodzielnicy. To ma być okazja do zakupów, ale też rozmów z wytwórcami o ich produktach.
Konkurs na Najlepszy Ser, strefa dla dzieci i loty balonem
Ważnym elementem programu ma być Konkurs na Najlepszy Ser, w którym zgłoszone wyroby oceni profesjonalne, międzynarodowe jury. Dla odwiedzających przewidziano też konkurs fotograficzny organizowany przez BGT Group oraz punkt z Białostocką kranówką, polecaną do picia prosto z dedykowanej cysterny.
Dodatkowe atrakcje obejmują m.in.:
- warsztaty tematyczne: karmelowe, pszczelarskie, ziołowe i lemoniadowe
- Wioskę słowiańską przygotowaną przez Stowarzyszenie Kawka
- strefę dziecięcą z animacjami, za którą odpowiada Fundacja Naszpikowani
- loty balonem, wspierane przez Spółdzielnię Mleczarską Ryki
Z zapowiedzi wynika, że wstęp na wydarzenie będzie wolny, a organizatorzy zachęcają, by zaplanować wizytę w najbliższą niedzielę.