Newsy10 produktów spożywczych z zaskakującą datą ważności. Rekordzista ma tysiące lat!

10 produktów spożywczych z zaskakującą datą ważności. Rekordzista ma tysiące lat!

10 produktów spożywczych z zaskakującą datą ważności. Rekordzista ma tysiące lat!
Frania

07.09.2018 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spożywanie produktów, które utraciły ważność, może być naprawdę ryzykowne. Ale czy wiesz, że jednocześnie są artykuły spożywcze, które nadają się do jedzenia nawet po wielu latach?

Jeśli nie, musisz koniecznie przeczytać do końca dzisiejszy artykuł. Na pewno będziesz pod wrażeniem!

#1 Sos sojowy

Obraz

Sos sojowy można  przechowywać co najmniej 3 lata, nawet po otwarciu. Jego okres przydatności w hermetycznym pojemniku można znacznie wydłużyć.

Należy jednak pamiętać, o odpowiednich warunkach - rodzaj sosu, sposób przetwarzania, jakość produktu, czy w końcu temperatura przechowywania. To wszystko ma ogromne znaczenie!

#2 Ryż

Obraz

Optymalna temperatura do przechowywania ryżu to 4 stopnie Celsjusza. Najlepiej przechowywać go w plastikowych pojemnikach na żywność lub szklanych słoikach.

Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że ryż przechowywany w takich warunkach, nie straci swoich wartości odżywczych i aromatu przez 30 lat! 

#3 Syrop klonowy

Obraz

Podobno nieotworzona butelka syropu klonowego nie ma określonego okresu przydatności. Po otwarciu, jeśli będziesz przechowywać produkt w lodówce, możesz używać go nawet przez kila lat!

#4 Sól

Obraz

Z racji tego, że sól to minerał, a nie typowy produkt spożywczy, nie może się przeterminować. Muszę jednak dodać, że sól może szybko wchłonąć wodę, przez co z czasem zmieni swoją strukturę.

Dlatego tak ważne są warunki, w jakich ją przechowujemy. Co więcej, jeśli stosujesz sól jodową, warto pamiętać, że w ciągu roku, przez wyparowanie jodu, produkt straci swoje właściwości.

#5 Ocet

Obraz

Biały ocet to kolejny produkt, który nie ma określonej daty przydatności. Musimy jednak pamiętać o odpowiednich warunkach, w jakich go przechowujemy - hermetyczne opakowanie, chłodne i ciemne miejsce.

#6 Mleko w proszku

https://www.livestrong.com/
https://www.livestrong.com/

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć również mleka w proszku. Jeśli jest ono przetwarzane zgodnie z normami zdrowotnymi, może być przechowywane przez bardzo długi czas. Ważne, aby znajdowało się w heretycznym pojemniku.

#7 Cukier

Obraz

Podobnie jak w przypadku soli, cukier może pochwalić się nieograniczonym terminem przydatności, jeśli oczywiście przechowujesz go w szczelnym pojemniku. Zasada ta tyczy się również cukru pudru oraz brązowego cukru.

#8 Miód

Obraz

Miód to wyjątkowy produkt, który może służyć nawet przez tysiące lat! A wszystko to za sprawą jego składu chemicznego, który utrudnia rozwój bakterii.

A skoro już o nim mowa, to czy wiesz, że podczas wykopalisk w Egipcie i Gruzji znaleziono słoiki miodu, które miały 3000 i 5500 lat!

#9 Wysuszona fasola

Obraz

Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Brighama Younga dokonali niezwykłego odkrycia. Otóż okazało się, że wysuszona fasola zmieniła swój wygląd dopiero po 30 latach!

#10 Mocne alkohole

Obraz

I na koniec zostawiłam napoje alkohole, mające sporo procentów. Trunki takie jak wóda, rum, koniak, czy whisky również nie mają określonej daty przydatności do spożycia. Należy jednak pamiętać, aby przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu.

Co zaś tyczy się butelek, muszą być szczelnie zamknięte.

Wiedziałeś o tych faktach? Który z przykładów najbardziej Cię zszokował?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także