NewsyTo dzieje się z Twoim ciałem po wypiciu zaledwie jednej puszki Red Bulla. Efekt jest przerażający

To dzieje się z Twoim ciałem po wypiciu zaledwie jednej puszki Red Bulla. Efekt jest przerażający

To dzieje się z Twoim ciałem po wypiciu zaledwie jednej puszki Red Bulla. Efekt jest przerażający
Pyszności

26.11.2016 11:22, aktual.: 10.05.2017 15:47

Red Bull to z pewnością napój o wyjątkowym smaku i właściwościach. Niestety, w przypadku tego drugiego, przynosi raczej wiele złego dla naszego organizmu. 

Okazuje się, że zarówno Red Bull, jak i inne energetyki popularne na naszym rynku, w rzeczywistości wcale nie różnią się od siebie składem, do którego niemal zawsze możemy zaliczyć kofeinę, cukier i taurynę. Różnica tkwi natomiast w cenie, jak i w samej marce za którą słono płacimy.

Standardowa puszka napoju Red Bull (250 ml) zawiera 80 mg kofeiny oraz 27,5 grama cukru (około 5,5 łyżeczki).

Pijemy całą puszkę takiego napoju energetycznego i... co dzieje się dalej? Tylko spójrzcie!

Obraz

Po 10 minutach

Tuż po spożyciu napoju energetycznego, kofeina zaczyna działać. Nasze ciśnienie i puls znacznie rośnie. Warto dodać, że czas, jaki jest potrzebny do odczucia pierwszych efektów, może się nieznacznie różnić w przypadku innych osób. Wszystko zależy od predyspozycji naszego organizmu.

15-45 minut

Poziom kofeiny w naszym organizmie osiąga poziom szczytowy. To czas, w którym jesteśmy najbardziej pobudzeni. 

30-50 min

Cała kofeina został wchłonięta. Funkcję przekazywanie ogromnych ilości cukru bezpośrednio do krwiobiegu przejmuje wątroba. Daje nam dodatkowego, chwilowego „kopa”.

60 minut +

Poziom cukru w naszej krwi, jak i poziom kofeiny zaczyna spadać. Zaczynamy odczuwać zmęczenie organizmu – bardzo często bywa ono jeszcze większe, niż zmęczenie odczuwalne przez nas przed wypiciem napoju energetycznego.

5-6 godzin

Jest to okres, w którym poziom kofeiny w naszym organizmie spada o połowę. Kobiety, które biorą tabletki antykoncepcyjne potrzebują dwa razy więcej czasu, aby go zredukować.

12 godzin +

To absolutnie minimalny czas na to, aby pozbyć się całej kofeiny z naszego krwiobiegu. W tym przypadku wiele zależy od takich czynników jak np. wiek czy aktywność fizyczna w ciągu dnia.

12-24 godziny

Kofeina działa jak narkotyk. To czas, w którym następują tzw. "objawy odstawienia" - uzależniony organizm potrzebuje następnej dawki kofeiny. U osób tych mogą występować bóle głowy, zaparcia i zły nastrój.

7-12 dni

Badania pokazują, że jest to potrzebny czas do tego, aby uodpornić się na spożywanie napojów energetycznych i regularne przyjmowanie kofeiny. Każda dawka jest już coraz słabsza i nie daje już początkowego „kopa”.

Obraz

Wady picia energetyków

Produkty bogate w cukier i kalorie, bardzo często zawierają również inne składniki, które mogą mieć negatywny wpływ na Twój organizm. Zaliczamy do nich kofeinę i inne pobudzacze powodujące niepokój, rozstrojenie żołądka czy przyśpieszenie akcji serca.

To tylko kilka z podstawowych skutków ubocznych picia tego typu napojów. Wszystko to może dodatkowo skutkować naszą otyłością oraz problemami z próchnicą, a tego z pewnością nikt z nas by nie chciał.

Zalety picia energetyków

Puszka napoju energetycznego zawiera na ogół 80 mg kofeiny, co jest porównywalne z jej zawartością w filiżance kawy rozpuszczalnej. By wchłonąć śmiertelną dawkę kofeiny, osoba ważąca 70 kg musiałaby wypić nie mniej niż 7 litrów espresso, zakładając, że zdecydowana większość wchłonęłaby się do organizmu.

Podsumowując

Napoje energetyczne nie są niebezpieczne, jeśli pijemy je w rozsądnych ilościach. Pamiętajmy, że po pewnym czasie, organizm człowieka przyzwyczaja się do dodatkowej dawki kofeiny, a to z kolei może przyczynić się do bezsenności. Sporadyczne picie jednego energetyka, od czasu do czasu nie powinno wyrządzić żadnej szkody w Twoim organizmie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także