PoradyWielki test chrzanów z supermarketów 2023. Który ma najlepszy skład?

Wielki test chrzanów z supermarketów 2023. Który ma najlepszy skład?

Ranking chrzanów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów 2023- Pyszności
Ewa
02.04.2023 07:15, aktualizacja: 05.04.2023 09:26

Wielki ranking gotowych chrzanów z supermarketów w 2023 roku pozwoli ci wybrać najlepszy dodatek na Wielkanoc. Porównaliśmy składy i ceny najpopularniejszych marek, jakie możesz znaleźć na sklepowych półkach.

Chrzan to jeden z najważniejszych dodatków na wielkanocnym stole. Świetnie smakuje w połączeniu z jajkami, jako farsz do roladek z szynki czy sos do ugotowanej białej kiełbasy. W sklepach czekają na klientów gotowe słoiczki ze startym już korzeniem. Sprawia to, że oszczędzamy sobie sporo pracy w kuchni. Nie każdy jest jednak wart naszej uwagi. Prześwietliliśmy składy najpopularniejszych gotowców i przygotowaliśmy małą ściągę, dzięki której wybierzesz najlepszy gotowy chrzan.

Wielkanocny symbol siły

Od dawna chrzan uważany był za symbol potężnej siły, witalności oraz zdrowia. Warto zauważyć, że może on także poprawić smak innych potraw. W przeszłości święciło się cały korzeń, jeszcze przed obraniem i starciem. Obecnie stanowi głównie dodatek, chociaż niektórzy wciąż umieszczają jego niewielką część w koszyczku ze święconką. Samo tarcie chrzanu również ma przypisywaną pewną symbolikę - wyciska z oczu łzy, które mają przypomnieć, że Jezus karmiony był goryczą. Tradycja nakazywała, aby każdy domownik obowiązkowo spróbował chrzanu, nie wykluczając nawet dzieci.

Jak wybrać chrzan?

Tarcie chrzanu zdecydowanie nie należy do przyjemnych czynności. Z pomocą przychodzą gotowce w słoiczkach, które zwalniają nas z tego przykrego obowiązku. Jednak chrzan chrzanowi nierówny i nie każdy produkt będzie dobrym wyborem. Najważniejszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest skład wypisany zwykle na tyle słoika. Podstawowa zasada jest taka, że im jest krótszy, tym lepiej dla nas. Im więcej chrzanu w chrzanie, tym zdrowiej. Producenci niestety często wzbogacają skład o kompletnie zbędne dodatki, jak zagęstniki (guma ksantanowa, guma guar, mleko w proszku), pirosiarczyn sodu (E223) czy inne konserwanty.

Ranking chrzanów z supermarketu 2023

Postanowiliśmy przejrzeć składy najpopularniejszych chrzanów z supermarketów. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim ich długość i procentową ilość chrzanu oraz cenę. Okazało się, że znalezienie dobrego, gotowego chrzanu wcale nie jest takie proste, a producenci chętnie dokładają niepotrzebne składniki. Pamiętaj jednak, że nie musisz obawiać się oleju oraz regulatora kwasowości. W przypadku tego drugiego jest to najczęściej kwasek cytrynowy.

Chrzan marki Polonaise

Skład: chrzan 62%, woda, ocet spirytusowy, cukier, mleko w proszku, sól, olej rzepakowy, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, substancja konserwująca - pirosiarczyn sodu

Cena: 3,79 zł/180 g

Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności

W chrzanie Polonaise znalazł się zbędny zagęstnik w postaci mleka w proszku. Producent dodał również pirosiarczyn sodu, którego spożywanie nie jest zalecane ze względu na możliwość wywołania ataku astmy oraz kataru siennego. Dodatek oleju rzepakowego jest jak najbardziej wskazany, ponieważ może wzbogacać smak gotowego produktu. Cena jest dość wysoka, podczas gdy skład pozostawia nieco do życzenia.

Ocena: 3.5/6

Chrzan tarty marki Orzech

Skład: chrzan (60%), woda, cukier, ocet spirytusowy, sól, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, błonnik pszenny bezglutenowy, olej rzepakowy, substancja konserwująca - pirosiarczyn sodu

Cena: 3,29 zł /180 g 

Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności

Chrzan marki Orzech ma w sobie zbędny zagęstnik w postaci błonnika, który sztucznie "wypełnia" zawartość słoika. Pojawia się również pirosiarczan. 60% chrzanu ani nie zachwyca, ani nie przeraża.

Ocena: 3/6

Chrzan marki Kania LIDL

Skład: 60% korzeń chrzanu tarty, woda, olej rzepakowy, ocet spirytusowy, cukier, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy; substancje zagęszczające: guma guar, guma ksantanowa; przeciwutleniacz: pirosiarczyn sodu

Cena: 2,99 zł/160 g

Obraz

Chrzan Kania jest tańszy niż jego poprzednik. Niestety, w składzie znalazło się miejsce aż dla dwóch substancji zagęszczających. Nie zabrakło również pirosiarczynu sodu. Produkt zawiera zaledwie 60 proc. chrzanu.

Ocena: 2/6

Skąd Takie Dobre chrzan tarty KAUFLAND

Skład: korzeń chrzanu (60%), woda, olej rzepakowy, ocet spirytusowy, cukier, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, sól, przeciwutleniacz — pirosiarczyn sodu

Cena: 3,55 zł/190 g

Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności

Chrzan marki własnej Kaufland wypada nieco lepiej niż poprzednicy. Tym razem producent nie dodał zagęstników. Wciąż pozostaje jednak kwestia niezbyt potrzebnego przeciwutleniacza. Zawartość chrzanu również mogłaby być wyższa.

Ocena: 5/6

Chrzan tarty marki MOTYL

Skład: 65% korzeń chrzanu tarty, woda, ocet spirytusowy, olej rzepakowy, cukier, sól, mleko w proszku odtłuszczone, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), słodka serwatka w proszku (z mleka), białka mleka, przeciwutleniacz (pirosiarczyn sodu)

Cena: 4,68 zł/190g

Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności

Jeden z najdroższych chrzanów w zestawieniu zdecydowanie nie zachwyca składem. Znajduje się w nim sporo mlecznych zagęstników. Nie wpływają one negatywnie na nasze zdrowie, jednak zdecydowanie obniżają jakość produktu. Przy tej cenie skład nie zachwyca i raczej nie warto przepłacać. Na plus można jedynie zauważyć, że ma wyższą zawartość chrzanu.

Ocena: 3/6

Chrzan tarty marki ROLNIK

Skład: chrzan (50%), woda, ocet spirytusowy, cukier, olej rzepakowy, sól, błonnik bambusowy, mleko odtłuszczone w proszku, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, substancja konserwująca: pirosiarczyn sodu, substancje zagęszczające: guma guar i guma ksantanowa, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy

Cena: 4,29 zł /190 g

Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności

Skład wygląda naprawdę kiepsko. Sporo zagęstników i zbędnych dodatków. Pojawia się kwas askorbinowy i kwas cytrynowy - wystarczyłoby postawić na jeden z nich. Bardzo niska zawartość chrzanu - zaledwie 50 proc.

Ocena: 2/6

Krem chrzanowy łagodny marki SMAK

Składniki: chrzan (61%), woda, cukier, ocet spirytusowy, olej rzepakowy, przeciwutleniacze: kwas askorbinowy, pirosiarczyn sodu; substancja zagęszczająca: guma ksantanowa; sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy.

Cena: 4,89 zł / 160 g

Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności

Ze względu na to, że produkt jest kremem, a nie samym chrzanem, to jego skład nieco się różni. Poza dodatkiem żółtka pojawia się cała gama stabilizatorów i konserwantów. Produkt jest drogi i kiepskiej jakości. Ilość chrzanu jest tu właściwie symboliczna - 4 proc. Na pierwszym miejscu w składzie jest woda. Ten produkt zdecydowanie lepiej jest pominąć podczas zakupów.

Ocena: 1/6

Chrzan marki Krakus

Skład: korzeń chrzanu (60%), woda, olej rzepakowy, ocet spirytusowy, cukier, sól, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, przeciwutleniacz - E 223 (siarczyny)

Cena: 3,49 zł /180g

Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności

Jeden z najpopularniejszych producentów również pokusił się o dodanie pirosiarczynu sodu. Pozostałe składniki są jednak w porządku, a produkt ma atrakcyjną dla konsumenta cenę. Marka Krakus mogłaby pokusić się jednak o wyższą zawartość chrzanu.

Ocena: 5/6

Chrzan marki DELIKATO

Skład: korzeń chrzanu (52%), woda, cukier, olej roślinny rzepakowy, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, sól, mleko w proszku odtłuszczone, substancja konserwująca - pirosiarczyn sodu

Cena:  1,20 zł/160 g

Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności
Ranking chrzanów z supermarketów 2023- Pyszności

Nie jest idealnie - ma i zagęstniki i konserwant. Dodatkowo w produkcie znajdziemy zaledwie 52 proc. chrzanu. Warto jednak zauważyć, że jest to najtańsza opcja.

Ocena: 3.5/6

Najlepszy chrzan na święta

Znalezienie idealnego chrzanu jest naprawdę trudne. Wszystkie sprawdzone przez nas marki dodają pirosiarczyn sodu, co jest dowodem na to, że ideałów w temacie popularnych słoików nie ma. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na chrzan marki Krakus oraz poszukać gotowca w marce własnej Kauflandu. Cena zdecydowanie nie idzie w parze z jakością - najtańszy w zestawieniu chrzan Delikato wypadał lepiej niż drogi krem chrzanowy Smak czy tarty chrzan Motyl.

Podczas zakupów sprawdzaj etykiety. Im prostszy skład i mniej niezrozumiałych dla nas składników, tym lepiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także