NewsyRanking majonezów – test 2022. Sprawdziliśmy składy! Jaki majonez najlepszy do sałatki jarzynowej na Wielkanoc?

Ranking majonezów – test 2022. Sprawdziliśmy składy! Jaki majonez najlepszy do sałatki jarzynowej na Wielkanoc?

Ranking majonezów – test 2022. Sprawdziliśmy składy! Jaki majonez najlepszy do sałatki jarzynowej na Wielkanoc?
Ewa
15.04.2022 14:36, aktualizacja: 07.05.2022 21:48

Jaki majonez jest najlepszy? Który ma najlepszy skład? Ranking i test majonezów w 2022 roku. Nie da się ukryć, że Polacy kochają majonez. W czasie Wielkanocy sięgamy po niego jeszcze częściej – no bo co to za Wielkanoc bez sałatki jarzynowej! Prześwietliliśmy składy majonezów od najpopularniejszych producentów.Kielecki, Winiary, a może Hellmann's? Który majonez jest najlepszy i ma najzdrowszy skład?Sprawdzyliśmy te najpopularniejsze wśród Polaków jak i bardziej niszowe marki. Zobacz, co producenci dodają najczęściej, gdzie jest najmniej konserwantów, przeciwutleniaczy i sztucznych barwników!

Jest wiele teorii, skąd wziął się majonez, kto i jak go wymyślił, ale żadna z nich tak naprawdę nie została potwierdzona.

Najbardziej popularna historia dotycząca pochodzenia majonezu jest związana z bitwą o port Mahon na Minorce w 1756 roku. Kucharz, który gotował dla księcia Richelieu, chciał uczcić zwycięstwo i przygotować zwycięski sos. Zabrakło jednak śmietany, więc sięgnął po jajka i oliwę i stworzył „mahonnaise” (nazwa miała pochodzić od miejsca powstania). A oto ranking majonezów od najpopularniejszych producentów.

Jaki powinien być skład dobrego majonezu?

Podstawowe składniki majonezu to żółtka i olej zmiksowane na kremową konsystencję. Dodaje się do niego przyprawy: sól, cukier, ocet lub wszystko w jednym, czyli musztardę, w której skład wchodzi jeszcze gorczyca. To prosty, krótki skład idealnego majonezu. A czego nie powinien mieć majonez w składzie - konserwantów, sztucznych barwników, przeciwutleniaczy, dodatku polepszaczy smaku i innych wypełniaczy oraz zagęszczaczy.

Ranking majonezów 2022. Jaki kupić? Który ma najlepszy skład?

Test majonezów przygotowaliśmy z wielką dbałością – sprawdziliśmy listę składników, by jak najlepiej odpowiedzieć wam na pytanie, jaki majonez kupić i który ma najlepszy skład? Ranking majonezów - mogłoby się wydawać, że majonez to nic skomplikowanego: ot, trochę jaj, oleju, octu, musztardy i przypraw. Producenci jednak chcą często nabić nas w butelkę i ładują do słoika wiele zbędnych dodatków i ulepszaczy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przygotowanie majonezu w domu. Nie oszukujmy się jednak- nie każdy ma czas, chęć i umiejętności.

Pyszności specjalnie dla Ciebie sprawdziły składy najpopularniejszych w Polsce majonezów. Przeanalizowaliśmy dokładnie etykiety i oto wyniki testu majonezów!

Majonez Kielecki – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez kielecki. Skład: olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych (7,0%)

Majonez kielecki. Cena: 5,49 zł/310 ml

Prosty i klarowny skład, dokładnie taki, jaki powinien mieć majonez! Bez dodatku konserwantów i ulepszaczy! Bez szkodliwych "E" jak widać da się!  Zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę. Ranking majonezów bez MajonezuKieleckiego na podium byłby chybiony.

Majonez Winiary Omega 3:6 – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez Winiary Omega 3:6. Skład: oleje roślinne 78,6% (rzepakowy, słonecznikowy), żółtko jaja 5%, ocet, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, cukier, przyprawy, aromat ), cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), przyprawy

Majonez Winiary Omega 3:6. Cena: 6,49 zł/300 ml

Skład nieco nam się wydłuża. Pojawiają się niepotrzebne przeciwutleniacze i aromaty. Pojawia się sól wapniowo-disodowa EDTA (E385). Silnie wiąże ona substancje mineralne, co może prowadzić do zaburzeń w przemianie materii. Dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny jej spożywać nawet w małej ilości!

Majonez Kielecki z czosnkiem – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez kielecki z czosnkiem. Skład: olej rzepakowy rafinowany, woda, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), żółtka jaj kurzych (4,8%), ocet spirytusowy, cukier, czosnek suszony 1,8%, sól, stabilizatory (guma guar, guma ksantantowa, guma tara ), substancja konserwująca: sorbinian potasu, aromaty

Majonez kielecki z czosnkiem. Cena: 7,19 zł/310 ml

Chociaż oryginalny Majonez Kielecki ma bardzo dobry skład, to już jego wersja z czosnkiem nie zachwyca. Pojawiają się sztuczne aromaty i  sól EDTA. Jest też guma guar, która potrafi działać drażniąco na jelita. Ten majonez odkładamy na półkę w sklepie.

Majonez Stołowy Motyl – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez Motyl. Skład: olej rzepakowy, woda, musztarda (woda, ocet spirytusowy, gorczyca biała, sól ), cukier, żółtko jaj kurzych w proszku (3,5%), ocet spirytusowy, sól, substancja zagęszczająca (guma ksantantowa ), skrobia modyfikowana kukurydziana, regulator kwasowości (kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas winowy ), przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA ), barwnik (karoteny)

Majonez Motyl. Cena: 4,79 zł/265 g

Od razu w oczy rzuca się baaaardzo długi skład - to znak, żeby nie wybierać takich produktów. Naszpikowany sztucznymi dodatkami, ulepszaczami i wzmacniaczami smaku. Zamiast świeżych żółtek jest proszek, pojawia się też skrobia modyfikowana i guma ksantanowa w roli sztucznych zagęstników. Cena jest kompletnie nieadekwatna do jakości.

Majonez Roleski Delikatesowy- cena, skład, jakość

Obraz

Majonez Roleski delikatesowy. Skład: olej słonecznikowy (38%), woda, musztarda (13%) (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól, przyprawy, naturalny aromat), cukier, skrobia modyfikowana, ocet winny biały, żółtko jaja kurzego (3,5%), sól, stabilizator: guma guar, aromat, przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA

Majonez Roleski delikatesowy. Cena: 3,99 zł/260 g

Kolejny przeładowany niepotrzebnymi dodatkami majonez. Uwagę zwraca bardzo niska zawartość oleju tylko 38%, podczas gdy w dobrych majonezach potrafi być go 2 razy więcej. Pojawia się znów skrobia - jej dodanie ma maskować małą ilość jajek w majonezie, które przecież powinny stanowić jego bazę. Cukier, guma guar, EDTA - to wszystko powoduje, że z pewnością nie będzie to faworyt rankingu majonezów.

Majonez Kielecki Lekki- skład, cena, jakość

Obraz

Skład: olej rzepakowy rafinowany (47%), woda, ocet spirytusowy, żółtka jaj kurzych (4,1%), skrobia, gorczyca, błonnik owsiany, cukier (1,2%), sól, regulator kwasowości: kwas mlekowy, substancja konserwująca: sorbinian potasu, przyprawy, substancja słodząca: glikozydy stewiolowe (z liści stewii)

Cena: 7,19 zł/310 g

Chociaż mogłoby się wydawać, że majonez lekki będzie zdrowy - to tylko pozory. Mimo, że ma o 31% mniej tłuszczu niż oryginalny Majonez Kielecki i posłodzony jest stewią, to reszta składu nie powala. Pojawiają się tanie zagęstniki (błonnik owsiany i skrobia), kwas mlekowy, sorbinian potasu. Pozory mylą - wersja "nie light" wypada o niebo lepiej.

Majonez Napoleoński Mosso – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez Napoleoński Mosso. Skład: olej rzepakowy, woda, żółtko jaja (6%), cukier, 0cet, sól, gorczyca, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, glukoza, przeciwutleniacz: E385, barwnik: ekstrakt z kurkumy.

Majonez Napoleoński Moss. Cena: 3,99 zł/320 ml

Ponownie pojawia się sól wapniowo-disodowa EDTA (E385) i guma ksantanowa. Dodano też glukozy. W tym przypadku przynajmniej cena nie jest zbyt wysoka.

Majonez 100% ze świeżych jaj Białuty – cena, skład, jakość

Obraz

Majonez Białuty. Skład: olej rzepakowy, musztarda (ocet spirytusowy, woda, cukier, gorczyca, sól, kwas cytrynowy, przyprawy), woda, żółtka jak kurzych

Majonez Białuty. Cena: 4,95 zł/260 g

Po cyklu majonezowych porażek - wreszcie coś dobrego. Majonez Białuty 100% ze świeżych jaj od kur z wolnego wybiegu ma prosty, krótki skład, bez niepotrzebnych dodatków. Tak trzymać!

Majonez Wielkopolski – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez Wielkopolski. Skład: olej rzepakowy rafinowany (80%), woda, żółtko jaja (5,5%), ocet spirytusowy, cukier, sól, skrobia modyfikowana, gorczyca, przeciwutleniacz: E385, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, barwnik: ekstrakt z papryki

Majonez Wielkopolski. Cena: 4,99 zł/310 ml

Gdyby tylko nie było ponownie EDTA i skrobii, to skład nie byłby tak tragiczny. Co prawda pojawia się barwnik, ale w wersji naturalnej, więc tu nie ma podstaw do krytyki. Niestety - był potencjał, zepsuł go jednak dodatek ulepszaczy.

Majonez Hellmann's Original – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez Hellmann's. Skład: olej rzepakowy, woda, ocet, cukier, żółtko jaja kurzego (3%)*, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, przyprawy, aromaty ), sól, aromat, barwnik (karoteny ), przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA ), *jaja z chowu na wolnym wybiegu

Majonez Hellmann's. Cena: 10,49 zł/405 ml

Chociaż producent chwali się używaniem jaj z chowu na wolnym wybiegu, to już nie ma oporów przed dodawaniem aromatów i EDTA (przynajmniej nie ukrywa tej soli pod nazwą E385 ). Był potencjał, ale potrzebna jest mała zmiana.

Majonez Hellmann's Babuni – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez Hellmann's Babuni. Skład: olej rzepakowy, woda, ocet, żółtko jaja kurzego od kur z wolnego wybiegu (4,3%)*, cukier, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, przyprawy, aromaty), sól, skrobia modyfikowana, aromat, przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa edta ), barwnik (karoteny ),

Majonez Hellmann's Babuni. Cena: 10,49 zł/405 ml

Wydaje mi się, że nasza babunia do majonezu raczej soli wapniowo-disodowej nie dodawała... Skrobi również- więc skąd ta nazwa? Na plus jaja od kur z chowu z wolnego wybiegu.

Majonez Roleski stołowy – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez Roleski. Skład: woda, olej słonecznikowy (40%), musztarda (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól, przyprawy, naturalne aromaty), cukier, ocet winny biały, skrobia modyfikowana, sól, guma guar, guma ksantanowa aromaty, aromat naturalny, barwnik: karoteny, przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA

Majonez Roleski. Cena: 11,99 zł/850 ml

Długi skład = słaby skład. Prosta zasada, która sprawdza się również tutaj.

Majonez Dekoracyjny Winiary – skład, cena, jakość

Obraz

Majonez Dekoracyjny Winiary. Skład: olej rzepakowy, żółtko jaja 6,0%, ocet, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, cukier, przyprawy, aromat), cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz ( E385 ), regulator kwasowości (kwas cytrynowy)

Majonez Dekoracyjny Winiary. Cena: 3,99 zł/250 ml

Jeden z najpopularniejszych majonezów w Polsce niestety zawiera sól wapniowo-disodową EDTA (E385). Gdyby nie to, byłby idealny! Bo można w Polsce znaleźć majonez, który tego dodatku E385 nie ma w swoim składzie.

Pudliszki Majonez – skład, cena, jakość

Obraz

Pudliszki majonez. Skład: olej rzepakowy 78%, żółtko jaja* 6,6%, woda, ocet spirytusowy, cukier, sól, gorczyca, przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), kurkuma, *jaja z chowu na wolnym wybiegu

Pudliszki majonez. Cena: 5,99 zł/480 ml

Skład bardzo podobny do Winiary, podobna również cena. Producent chwali się, że nie dodaje konserwantów i sztucznych barwników. Dodaje za to EDTA. Gdyby pominąć tę sól (choć bądźmy sprawiedliwi, dodaje ją niemal każdy producent majonezu w Polsce), to byłoby naprawdę dobrze - nie ma dużo składników, jest wysoka zawartość żółtek od kur z wolnego wybiegu.

Majonez niskotłuszczowy Mosso – cena, skład, jakość

Obraz

Majonez niskotłuszczowy Mosso. Skład: olej rzepakowy, woda, żółtko jaja 6%, cukier, ocet spirytusowy, skrobia modyfikowana, sól, gorczyca, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa, substancje konserwujące: E211, E202, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, glukoza, przeciwutleniacz: E385, barwnik - ekstrakt z kurkumy),

Majonez niskotłuszczowy Mosso. Cena: 3,99 zł/260 g

Długo, dużo zbędnych "E", zagęszczacze i konserwanty. Może i niska zawartość tłuszczu (45%), ale zawartość chemii już zdecydowanie za wysoka.

Ranking Majonezów 2022. Zwycięzca testu majonezów! Który najlepszy?

Warto podkreślić, że majonezy są co do zasady produktami o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu i kaloryczności. Ku naszemu zaskoczeniu - ciężko znaleźć majonez bez dodatku EDTA.

Który majonez ma najlepszy skład? Najlepiej wypadł klasyczny Majonez Kielecki Społem i mniej popularny Majonez Białuty. Mają najprostsze, najmniej "udoskonalane" składy. Oczywiście, spożycie konserwantów, wspomagaczy i innych  dodatków w niedużych ilościach nie jest niebezpieczne (w końcu zostały dopuszczone do sprzedaży), jednak lepiej ich po prostu unikać. Na koniec pozostaje smak - i tu każdy kieruje się swoim! Dlatego tak ważna jest receptura majonezu zazwyczaj trzymana przez producentów w tajemnicy. My tylko możemy podpowiedzieć, który skład jest najbardziej korzystny dla zdrowia!

Na zakupach kieruj się zasadą "czystej etykiety"- im krótszy skład i bardziej zrozumiały, tym lepiej!

Koniecznie obejrzyjcie też nasz film, gdzie gruntownie sprawdzamy majonezów z supermarketów. Sami zobaczcie dokładny opis jaki zostawili najwięksi polscy producenci majonezów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także