PoradySą 4 produkty, których nie wolno jeść na kolację. Konsekwencje są fatalne

Są 4 produkty, których nie wolno jeść na kolację. Konsekwencje są fatalne

Co na kolację? - Pyszności; foto: Canva
Co na kolację? - Pyszności; foto: Canva

10.04.2023 16:43, aktual.: 08.08.2023 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zjedzona o odpowiedniej porze kolacja to sprawa niezbędna dla spokojnego snu. Nie liczy się jednak tylko to, o której ją zjemy. Jeśli nasz ostatni posiłek będzie składał się z tych produktów, nie wyśpimy się, a jedynie nabawimy zgagi. Co na kolację? Na pewno nie te produkty.

Chociaż mówi się, że to śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, część dietetyków już dawno obaliło to powiedzenie. Odpowiednie odżywianie na każdym etapie doby jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rozłożenie posiłków na mniejsze, za to częstsze porcje, to klucz do sukcesu — zdrowia i szczupłej sylwetki. Nie można jednak zapominać o tym, że to, co wybierzemy na kolację, zadecyduje o jakości naszego snu. I nie tylko.

Co na kolację? - Pyszności; foto; Canva
Co na kolację? - Pyszności; foto; Canva

Co na kolację?

Najważniejszą zasadą doboru produktów najlepszych na kolację, jest ich lekkostrawność. Pieczywo pełnoziarniste, chudy nabiał i mięso, warzywa o niskiej zawartości błonnika — to wszystko sprawi, że nasz organizm będzie nasycony, ale nie przejedzony. Zamiast przetworzonej wieprzowiny wybierz więc mięso drobiowe lub ryby morskie. Zamiast tłustego mleka postaw na kefir lub jogurt naturalny. Nie jedz ziemniaków czy marchwi, lecz sałatę, ogórki lub kiełki.

Poza tym co, ważne jest też kiedy. Dietetycy zalecają zjadanie kolację najpóźniej na 2-3 godziny przed pójściem spać. Standardowy przedział czasowy zalecany na kolacje to 17:00 - 21:00, ale część specjalistów upiera się przy tym, by nie jeść po godzinie 19:00.

Czego nie spożywać na kolację?

Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i cukrów, wybraliśmy popularne produkty spożywane na kolację, które powinny zostać absolutnie wykluczone z tej części dnia. Oto one:

Masło

Co na kolację? - Pyszności; foto: Canva
Co na kolację? - Pyszności; foto: Canva

Kanapka z masłem i szynką: czy może być większy kolacyjny klasyk? Cóż, jest błędny. Masło zawiera tłuszcze nasycone, które wydłużają okres aktywności układu trawiennego. Nie wyśpisz się przez to!

Kakao

Kubek ciepłego kakao na sen — czy może być coś lepszego? Owszem. I to bardzo dużo, ponieważ kakao na kolację to bardzo zły pomysł. Chodzi tu oczywiście o mleko, którym zalewamy kakao. To podwójnie błędna na noc mieszanka: cukier i tłuszcz w jednym.

Banany

Kiedy chce się być "fit", często wciska się banany zarówno na śniadanie, jak i kolację. To błąd. Banany powodują powstawanie wzdęć, które z całą pewnością zmniejszą komfort snu. Zawierają również duże pokłady cukru, który przydaje się w ciągu dnia, ale nie na kolację.

Herbata

Czarna, mocna herbata to nieodpowiedni dodatek do kolacji. Nie można zapominać o tym, że zawiera ona kofeinę, która pobudzi aktywność mózgową, niekoniecznie potrzebną do snu. Poza tym herbata upośledza wchłanianie żelaza, którego może być sporo w naszej zdrowej kolacji.

Obejrzyj jeszcze ten filmik z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także