NewsySanepid ostrzega przed obecnością składnika alergennego w produkcie

Sanepid ostrzega przed obecnością składnika alergennego w produkcie

GIS - wycofanie partii herbaty miętowej - Pyszności
GIS - wycofanie partii herbaty miętowej - Pyszności
Agnieszka
30.06.2022 11:25

Sanepid informuje o obecności niezadeklarowanego składnika w popularnych batonach. Jeśli jesteś uczulony na jajka, to powinieneś to sprawdzić. Poniżej przedstawiamy więcej szczegółów!

Jajka w składzie batonów

Firma Herbalife Nutrition zajmuje się produkcją batonów. Okazało się, że przez pomyłkę zapakowali batony cytrynowe w opakowania przeznaczone dla batonów waniliowo - migdałowych. W konsekwencji na łakociach o smaku cytrynowym widnieje nieprawidłowy skład.

Batony cytrynowe składają się z m.in. jaj. Natomiast te o smaku waniliowo - migdałowym nie mają ich w swoim składzie. W związku z tym firma Herbalife Nutrition rozpoczęła wycofywanie felernej partii produktu.

Sanepid przedstawia szczegóły dotyczące batonów

Główny Inspektor Sanitarny podał na swojej stronie wszystkie szczegóły dotyczące produktu. W związku z tym poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje:

Produkt: Herbalife baton proteinowy o smaku waniliowo - migdałowym

Data minimalnej trwałości: 23.09.2022

Numer partii: G221666A

Dystrybutor: Herbalife International Luxembourg S.a.R.L., 16 Avenue de la Gare L - 1610 Luxembourg

Opakowanie - Pyszności; Fotka: Gov.pl
Opakowanie - Pyszności; Fotka: Gov.pl
Baton - Pyszności; Fotka: Gov.pl
Baton - Pyszności; Fotka: Gov.pl

Należy podkreślić, że osoby uczulone na jajka kurze nie powinny spożywać tego produktu. W przeciwnym razie może wywołać on u nich silną reakcję alergiczną.

Alergia na jajka

Jaja - Pyszności / Foto: Pixabay.com
Jaja - Pyszności / Foto: Pixabay.com

Uczulenie na jaja kurze to alergia pokarmowa, która najczęściej występuje u małych dzieci. Przyczyną zazwyczaj są białka jajka takie jak owomukoid, czy owoalbumina. Najczęściej występującymi objawami uczulenia są:

  • wymioty
  • nudności
  • biegunka
  • kaszel

Dodatkowo często pojawiają się zmiany skórne, takie jak pokrzywka, szorstkość i suchość skóry. Kolejnymi, rzadziej występującymi objawami uczulenia są bóle głowy, czy nadpobudliwość. W najgorszej sytuacji może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na kurze jajka, skonsultuj się z lekarzem. Oprócz tego wykonaj specjalny test na alergię pokarmową. Najlepiej zrób test z krwi. Dzięki temu szybko dowiesz się, czy powinieneś wyeliminować jajka ze swojego jadłospisu.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować tort owocowy z galaretką krok po kroku. To prawdziwe dzieło sztuki w jadalnym wydaniu. Idealne na deser w upalne dni!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także