PoradyWeź papier do pieczenia i przetrzyj nim nóż. Będziesz zaskoczony efektem

Weź papier do pieczenia i przetrzyj nim nóż. Będziesz zaskoczony efektem

papier do pieczenia - Pyszności; foto: Canva
papier do pieczenia - Pyszności; foto: Canva
17.04.2023 11:15, aktualizacja: 17.04.2023 17:22

Papier do pieczenia niejedno ma zastosowanie. Ten wynalazek na pewno już wcześniej ułatwiał ci pracę w kuchni, a gdy poznasz jego inne funkcje, już nigdy nie pozwolisz na to, by zabrakło go w twoim domu. Konserwacja noża? Czyszczenie baterii zlewowej? A może prasowanie? Sięgnij po ten papier!

Są takie kuchenne przybory, których brak w domu oznacza totalny paraliż kulinarny. Dla niektórych jest to Thermomix, a dla innych... papier do pieczenia. Cóż, ten drugi jest jakieś tysiąc razy tańszy, a — jak się okazuje — również ma pokaźną liczbę możliwych zastosowań. I nie mówimy tu wcale o pieczeniu. Ten niepozorny produkt skrywa w sobie właściwości, które pomogą ci utrzymać nóż w nienagannej formie, ale również wyprasować ubrania.

papier do pieczenia - Pyszności; foto: Canva
papier do pieczenia - Pyszności; foto: Canva

Papier do pieczenia — przetrzyj nim nóż

Nóż, otwieracz do puszek, tarka... te przyrządy lubią sobie ni z tego, ni z owego nagle zardzewieć. Profesjonalni kucharze często używają do swojej pracy noży ze stali rdzewnej, bo uważają, że dodany w dużych ilościach do tworzywa nierdzewnego chrom powoduje szybsze tępienie się ostrza. Jednak nawet ten pierwiastek nie będzie wiecznie chronił noży przed rdzą. Może mu w tym jednak pomóc... papier do pieczenia. 

Jeśli po każdym użyciu będziesz przecierał ostrze noża papierem do pieczenia, sprawisz że będzie on bardziej odporny na rdzę i tępienie się. Czemu? Zadziała tu specjalna woskowana powłoka, która zabezpieczy stal. Tę właściwość wykorzystasz również w łazience.

Papier do pieczenia do kranu i żelazka

papier do pieczenia - Pyszności; foto: Canva
papier do pieczenia - Pyszności; foto: Canva

Nie ma nic gorszego niż brudna, matowa i pokryta odciskami palców bateria umywalkowa. Pojawianie się tego problemu może nas skutecznie zniechęcić do generalnych porządków. Jak temu zapobiec? Po umyciu i wytarciu do sucha baterii przetrzyj ją jeszcze papierem do pieczenia. Woskowana powłoka znowu zadziała, chroniąc baterię przed tłustymi plamami i zaciekami.

Papier do pieczenia pomoże ci również z... opornym żelazkiem. Jeśli stopa urządzenia jest już wysłużona i ledwo się porusza po prasowanych ubraniach, koniecznie natrzyj ją właśnie papierem do pieczenia. Być może prasowanie nie stanie się dzięki temu przyjemne, ale na pewno łatwiejsze!

Obejrzyj też ten filmik z naszego kanału na YouTube z przepisem na krokiety na słodko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także