PoradyWeź z kuchennej szafki i rozsyp. Pozbędziesz się pająków

Weź z kuchennej szafki i rozsyp. Pozbędziesz się pająków

Pająki takie jak kątnik domowy znikną, gdy sięgniesz po niektóre produkty - Pyszności; foto: Canva
Pająki takie jak kątnik domowy znikną, gdy sięgniesz po niektóre produkty - Pyszności; foto: Canva
17.06.2023 14:41, aktualizacja: 15.01.2024 15:45

Jeśli pająki traktują twój dom jak własny, a na blacie, stole i parapetach urządzają sobie wycieczkę krajoznawczą, to na pewno chciałbyś wiedzieć, jak w prosty sposób można im to uniemożliwić. Okazuje się, że to bardzo proste: wystarczy sięgnąć do szafki po produkty, których na pewno u ciebie nie brakuje. Pająki zniosą wiele, ale na pewno nie to!

Życie, jak to życie: rzadko bywa czarno-białe. Z jednej strony wszyscy wiemy, że pająki to wyjątkowo pożyteczne stworzenia, których nie należy zabijać. Z drugiej, widok wędrujących po kuchni potworków o ośmiu odnóżach, może radykalnie zmienić to podejście. Ubijanie ich gazetą nie jest najprzyjemniejszą czynnością na świecie, dlatego mamy dla ciebie o wiele lepszą propozycję. Zadbaj o to, by pająki znienawidziły twój dom i czym prędzej się z niego wyniosły.

Pająki w domu to prawdziwa udręka - Pyszności; foto: Canva
Pająki w domu to prawdziwa udręka - Pyszności; foto: Canva

Pająki pójdą precz, gdy tylko wyczują ten zapach

Szczęśliwie dla wszystkich cierpiących na arachnofobię, w Polsce nie występują tak wielkie gatunki pająków, jak choćby w Ameryce Południowej (chyba że przypłyną razem z bananami...). Nie zmienia to jednak faktu, że nawet małe pajęczaki potrafią przysporzyć uczucia odrazy i spowodować głośny pisk co poniektórych domowników. Lepiej nie ryzykować popękanych bębenków w uszach i zastosować jeden z tych prostych trików. Dzięki tym produktom pająki będą omijać twój dom szerokim łukiem.

Mięta

Podczas gdy większość ludzi przepada za jej zapachem, tak pająki wprost nie mogą go znieść. Rozpylenie mieszanki olejku miętowego i wody w szczególnie zagrożonych inwazją pajęczaków miejscach skutecznie zniechęci je do ponownych odwiedzin. Pająki są na tyle wrażliwe na miętę, że będą się trzymały z daleka nawet od zwykłej doniczki z tym ziołem.

Cytryna

Lemoniada zdecydowanie nie jest ulubionym napojem pająków. Nie przepadają one za cytrusami równie mocno, co za miętą. Do ich odstraszenia możesz użyć zarówno świeżego owocu, jak i kwasku cytrynowego czy olejku. Szczególnie poleca się natarcie nimi framug drzwi do balkonu czy tarasu. Pająki no pasarán!

Ocet

Kolejny produkt, którego zapachu pająki nie mogą znieść. Zmieszaj ocet z wodą w proporcjach jeden do jednegorozpyl tę mieszankę w miejscach, po których pająki lubią się przechadzać. Nie polecamy jednak z tym przesadzać, bo może się okazać, że nie tylko niechciane stawonogi poczują się wtedy źle, ale i reszta domowników stwierdzi, że woli przeczekać twoje porządki poza domem.

Mięta, cytryna i ocet to sposób na pająki - Pyszności; foto: Canva
Mięta, cytryna i ocet to sposób na pająki - Pyszności; foto: Canva

Mięta, cytryna i ocet to trzy produkty, które w walce z pająkami są najpewniejsze, a jednocześnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz je w domu. Poza nimi możesz zastosować jeszcze cynamon, eukaliptus, cedr i owoce kasztanowca. Ten pierwszy wystarczy rozsypać w niektórych miejscach - np. na parapetach. Pamiętaj też o tym, że w kwestii pająków ważna jest odpowiednia profilaktyka. Te stworzenia lubują się w miejscach, w których jest dużo kurzu. Przydatne może się też okazać zamontowanie moskitier i siatek w otworach wentylacyjnych, którymi pająki często się przemieszczają.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także