NewsyJak obejść zakaz handlu w niedzielę? Sklepy znalazły nowy sposób

Jak obejść zakaz handlu w niedzielę? Sklepy znalazły nowy sposób

Jak obejść zakaz handlu w niedzielę? Sklepy znalazły nowy sposób
Ewa
09.02.2022 14:22, aktualizacja: 11.02.2022 14:47

Zakaz handlu w niedzielę to wciąż gorący temat. Znajdzie się zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Niektóre sklepy szukają sposobów, jak obejść zakaz handlu w niedzielę.

Jakie sklepy są otwarte w niedzielę?

Na początku niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Potem przepisy zaostrzano, a w 2021 roku dotarliśmy do takiego etapu, na którym możemy liczyć jedynie na siedem niedziel handlowych w ciągu roku.

Od zasady zakazu handlu były pewne wyjątki. Należy do nich handel kwiatami, pamiątkami lub dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi (piekarnie, cukiernie i lodziarnie). Ostatnio częstą praktyką omijania zakazu było utworzenie „placówki pocztowej” w sklepie.

Jak sklepy działają w niedzielę?

Od początku lutego sklepy nie mogą już korzystać z luki w przepisach dotyczących zakazu handlu, która umożliwiała handel placówkom, które świadczą także usługi pocztowe. Teraz otwarte mogą być punkty, które z takiej działalności osiągają minimum 40 proc. przychodów. Dziura w prawie została załatana, bo taki przychód jest po prostu niemożliwy w przypadku placówek innych niż pocztowe.

Jak Intermarche obeszło zakaz handlu w niedzielę

Polscy przedsiębiorcy szukają rozwiązania swojego problemu. Na pomysł jak obejść zakaz handlu wpadła sieć Intermarche.

Zapraszamy do #InterPoCzytelni w każdą niedzielę od 9:00 do 19:00. Jesteśmy klubem czytelnika, w którym możesz przeczytać, wypożyczyć i kupić książkę. Wspierajmy kulturę!

informuje na swoim Facebooku sklep Intermarché w Lipnie.

Klienci mogą skorzystać z opcji czytania i wypożyczania książek, a "przy okazji" zrobić również zakupy. Sklep wygospodaruje półkę na książki- nie da się ukryć, że to proste rozwiązanie, bo samych lektur nie musi być dużo.

Czytelnia i wypożyczalnia to pomysł Intermarche bazujący na podpunkcie 10. w art 6 ust. 1 ustawy, gdzie z ograniczeń niedzielnych wyłączono: "placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku" bez konieczności uzyskiwania 40% z działalności.

Obraz

Niedziela niehandlowa- jakie sklepy otwarte?

Otwarta pozostanie Żabka, bo za ladą stanąć może jej właściciel. Nieodpłatnie pomagać może mu małżonek lub członek rodziny,

Z ustawy skorzysta też sieć Empik i Decathlon- w końcu oferują sprzęt sportowy i książki, więc otworzyć się mogą. Sklepy przy cmentarzach też nie będą miały problemów z otwarciem w niedziele, pod warunkiem, że handlują kwiatami, wiązankami i zniczami. Lidl informuje, że "wykonując nową usługę, również dostosuje się do nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lutego 2022 roku".

Za nieprzestrzeganie prawa grozi od 1000 do 100 000 zł kary.

Kiedy niedziela handlowa w 2022 roku:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także