NewsyUnia Europejska chce zakazać roślinnych wędlin i burgerów. Toczy się spór o nazewnictwo

Unia Europejska chce zakazać roślinnych wędlin i burgerów. Toczy się spór o nazewnictwo

Unia Europejska chce zakazać roślinnych wędlin i burgerów. Toczy się spór o nazewnictwo
Ewa
26.10.2020 11:20

Wege burgery, roślinne szynki i parówki, wegański boczek- te nazwy coraz częściej można spotkać w naszych sklepach. Unia Europejska pracuje jednak nad zmianą.

Wege odpowiedniki będę musiały zniknąć z knajp

Unia Europejska debatuje nad zmianami w nazewnictwie wegańskich i wegetariańskich zamienników znanych potraw. Powód? Mogą wprowadzać konsumentów w błąd. Decyzję silnie lobbują przedstawiciele branży mięsnej.

To dobry krok. Wnioskowaliśmy od dawna o takie rozstrzygnięcie. Wiele krajów europejskich już zakazało używania nazw produktów mięsnych w stosunku do produktów wegetariańskich. Branża mięsna zbyt dużo zainwestowała w promocję swoich marek, aby teraz były one używane przez branżę wegetariańską.mówi Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso w rozmowie z Radiem Zet

Spór toczy się od lat

Wszystko zaczęło się już w 2013 roku, od roślinnego mleka, które mlekiem... nie jest. Na opakowaniu nie może być takiej informacji, bo "wprowadza w błąd". Spór ostatecznie rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości w 2017 roku: używanie określenia "mleko" przy roślinnych napojach jest niezgodne z panującym prawem, bez względu na to, czy istnieje przy tym dopisek na temat wegańskiego pochodzenia.

side view veggie burger vegetarian burger and lettuce leaf between burger buns
side view veggie burger vegetarian burger and lettuce leaf between burger buns

Pomysł budzi mieszane uczucia

Zagorzali mięsożercy przyklaskują temu pomysłowi. Osoby na diecie roślinnej są oburzeni tym, że ten temat w ogóle podlega dyskusji. Wiele wegan rezygnuje z klasycznej diety z powodów etycznych, więc logiczne jest to, że szukają zamienników znanych im potraw. Często samo określenie "pasztet" czy "kotlet" sugeruje formę i sposób podania.
Z danych Newserii wynika, że ponad 3 mln Polaków to wegetarianie lub weganie. Jeszcze więcej osób deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa w swojej diecie.

Obraz

Przed producentami pojawi się nowy problem

Wegańskie zamienniki dostępne są na naszym rynku od lat. Zmiana regulacji prawnych sprawi, że producenci zmuszeni będą do wymyślenia nowych określeń.
Dotknie to również wegańskie restauracje, które cieszą się rosnącą popularnością.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także