PoradyZapomniany sposób na ciasto na pierogi. Babcia zawsze tak robiła, by nie było twarde

Zapomniany sposób na ciasto na pierogi. Babcia zawsze tak robiła, by nie było twarde

Wykrawanie kółek na pierogi - Pyszności; Foto Adobe Stock
Wykrawanie kółek na pierogi - Pyszności; Foto Adobe Stock
21.04.2023 11:10

O tym babcinym sposobie na idealne ciasto na pierogi prawdopodobnie jeszcze nie słyszałeś. Na początku nie wierzyliśmy w jego skuteczność, ale teraz musimy posypać głowę popiołem, bo pierogi wyszły lepsze niż kiedykolwiek. Babcie to są jednak prawdziwe kulinarne bestie. Skąd one to wszystko wiedzą?!

Polki i Polacy dzielą się na trzy grupy. Pierwsza to taka, która za lepienie pierogów nie bierze się nigdy i pozostawia to pracownikom garmażerek albo po prostu innym członkom rodziny. Druga to osoby, które pierogi lepią, ale nie za bardzo za tym przepadają. Wolą jednak zrobić to osobiście, niż zaufać sklepom. Trzecia to najwięksi pasjonaci pierogów, którzy wręcz uwielbiają cały proces ich tworzenia — od przygotowania ciasta i farszu, aż po wielogodzinne lepienie. Każdy ma jakieś hobby, prawda?

ciasto na pierogi - Pyszności; foto: Adobe Stock
ciasto na pierogi - Pyszności; foto: Adobe Stock

Chociaż "grupy pierwszej" raczej nie uda nam się zainteresować, to pozostałe mogą być zaciekawione babcinym trikiem na ciasto na pierogi, który niedawno udało nam się odkryć. Jak to jest możliwe, że jest jeszcze coś, czego o pierogach nie wiedzieliśmy? I o co może chodzić? Czyżby jakiś tajemniczy składnik? Otóż nie. Cały patent polega na użyciu... odpowiedniego naczynia. 

Sposób babci na idealne ciasto na pierogi

Żeby ciasto na pierogi nabrało odpowiedniej konsystencji i elastyczności, które później zapewnią nam łatwe jego rozwałkowanie i lepienie, należy je przykryć i pozwolić mu jakiś czas "poleżakować". Problem w tym, że użycie do tego ściereczki czasem nie przynosi zbyt dobrego efektu, bo masa staje się sucha i krucha. To dlatego babcia proponowała użycie czegoś zupełnie innego.

ciasto na pierogi - Pyszności; foto: Canva
ciasto na pierogi - Pyszności; foto: Canva

Według niej do przykrycia pierogów najlepiej sprawdza się delikatnie nagrzane, gliniane naczynie. Dzięki temu tworzywu ciasto zgodnie z planem nabierze cudownej elastyczności, a jednocześnie pozostanie miękkie i puszyste. Ten trik sprawi, że kolejne czynności, takie jak wałkowanie i zalepianie farszu, to już czysta formalność. Wszystko przebiegnie szybko i sprawnie, a pierogi wyjdą idealnie mięciutkie!

Zobacz też ten przepis na tęczową warzywną zapiekankę. Smakuje jeszcze lepiej, niż wygląda

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także