PoradyZnany dietetyk wziął pod lupę czekolady z Biedronki. Ta jedna ma najlepszy skład

Znany dietetyk wziął pod lupę czekolady z Biedronki. Ta jedna ma najlepszy skład

Najlepsza czekolada z Biedronki - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook; konto: Dr Michał Wrzosek
Najlepsza czekolada z Biedronki - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook; konto: Dr Michał Wrzosek
16.01.2023 20:00

Czy czekolada może być zdrowa? Jak twierdzą specjaliści - jak najbardziej. Co nie znaczy, że każda taka jest. A jaka jest najlepsza czekolada z Biedronki? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć pewien znany dietetyk. 

Michał Wrzosek, popularny trener sportowy, dietetyk kliniczny i zawzięty użytkownik mediów społecznościowych oraz YouTube'a lubi podejmować się trudnych wyzwań. Niejednokrotnie już pisaliśmy o jego ultra trudnych próbach ognia typu znalezienie zdrowego jogurtu w Lidlu czy najmniej obciążającej organizm opcji w... McDonald's.

Tym razem dietetyk ruszył na poszukiwanie najlepszej czekolady z Biedronki. Jak mu poszło? Czytaj dalej.

Czekolada - Pyszności; foto: Canva
Czekolada - Pyszności; foto: Canva

Czy czekolada może być zdrowa?

Ponieważ czekolady zawsze szukamy na dziale ze słodyczami, jej konotacje ze zdrowiem wydają się, na pierwszy rzut oka, zerowe. Jednak badania i publikacje naukowe przeczą temu skojarzeniu.

Jak czytamy na portalu doktorania.pl, pierwszym mitem, który wiąże się z czekoladą, jest to, że poszczególne rodzaje tak naprawdę nie różnią się niczym, poza ewentualnym nadzieniem. Prawda wygląda zupełnie inaczej. Czekolady różnią się od siebie składem: ilością cukru, emulgatorami, utwardzaczami, aromatami oraz, przede wszystkim, zawartością kakao, czyli składnika, który bierzemy pod uwagę, myśląc o czekoladzie kategoriach zdrowotnych.

I tak oto czekolada gorzka ma zazwyczaj o połowę mniej cukru i nawet trzykrotnie więcej miazgi kakaowej niż czekolada mleczna. Kakao ma natomiast dużo magnezu, błonnika i antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i poprawiają pamięć i koncentrację.

Najlepsza czekolada z Biedronki

Michał Wrzosek zna się na rzeczy, ale czy udało mu się odnaleźć najlepszą pod względem zdrowia czekoladę w Biedronce? Tak. Zanim jednak wskazał swojego faworyta, standardowo powiedział, których czekolad nie kupować na pewno. A wybierał właśnie spośród teoretycznie najlepszych, czyli gorzkich odmian.

Wśród najmniej zdrowych czekolad gorzkich dietetyk wyróżnił produkt Wedla. Jak dowiedzieliśmy się z filmu Wrzoska, ma ona jedynie 64% kakao i sporo cukru. Również czekolada gorzka Magnetic nie należy do najlepszych opcji. Ma aż 34 na 100 gramów cukru.

A jaka jest najlepsza czekolada w Biedronce według Michała Wrzoska? Specjalista podał aż trzy typy:

  • Czekolada gorzka Lindt - 85% kakao i jedynie 11 na 100 gramów cukru
  • Czekolada gorzka Luximo - również 85% kakao i dwa razy niższa w porównaniu z poprzednikiem cena
  • Czekolada mleczna Ritter Sport - najlepszy wybór dla nielubiących czekolady gorzkiej. Mimo standardowej dla mlecznych odmian czekolady dużej ilości cukru, ta ma, w ocenie Wrzoska, wyjątkowo krótki i przejrzysty skład.

A jeśli szukasz pomysłów na zdrowe przekąski, rzuć okiem na ten filmik z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także