NewsyŻółty arbuz - właściwości i smak. Czym się różni od czerwonego?

Żółty arbuz - właściwości i smak. Czym się różni od czerwonego?

Żółty arbuz - Pyszności; Foto Canva.com
Żółty arbuz - Pyszności; Foto Canva.com
11.07.2023 13:00

Arbuzy to pyszne letnie owoce. Świetnie orzeźwiają, nawadniają organizm. Nie ma lepszej przekąski podczas upałów. W sklepach, obok czerwonych arbuzów, coraz częściej pojawia się również żółty arbuz. Jak smakuje i jakie są właściwości żółtego arbuza? Poznaj najważniejsze informacje.

Lato to czas, w którym chętnie sięga się po sezonowe owoce i warzywa. Prym wśród letnich owoców wiedzie arbuz. Jest stosunkowo tani, słodki, niskokaloryczny i ma wiele cennych właściwości, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Pewnego rodzaju zaskoczenie wywołuje fakt, że są dostępne arbuzy bezpestkowe, a jeszcze większe jest zaskoczenie, gdy zobaczysz na półce żółtego arbuza. Czym różni się od czerwonego, jakie ma właściwości i czy warto go kupić?

Żółty arbuz

Arbuzy to jedne z najpopularniejszych owoców letnich. Często kojarzone są z charakterystycznym, soczystym czerwonym miąższem, ale czy wiesz, że istnieje również odmiana żółtego arbuza? Arbuz o żółtym kolorze wyróżnia się nie tylko barwą, ale także nieco innymi właściwościami i smakiem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej żółtemu arbuzowi, jego unikalnym cechom oraz różnicom względem tradycyjnego czerwonego arbuza.

W sklepach coraz częściej można kupić żółtego arbuza - Pyszności; Foto Canva.com
W sklepach coraz częściej można kupić żółtego arbuza - Pyszności; Foto Canva.com

Smak i wygląd żółtego arbuza

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy żółtym arbuzie, jest oczywiście jego kolor. Zamiast intensywnie czerwonego miąższu, taki arbuz ma jasnożółty lub kremowy kolor. Skórka jest nadal zielona, co sprawia, że wyglądają one bardzo egzotycznie. Często mają też bardziej owalny kształt niż tradycyjne arbuzy. Ważnym pytaniem, jakie się nasuwa, jest, jak smakuje żółty arbuz. W porównaniu do czerwonego arbuza arbuz o żółtym kolorze ma delikatniejszy i łagodniejszy smak. Jest słodszy, a niektórzy opisują go jako bardziej subtelny. Miąższ jest nadal soczysty i chrupiący, idealny orzeźwiający przysmak w gorące letnie dni.

Żółty arbuz właściwości — czy warto go spożywać?

Jakie właściwości ma żółty arbuz? Podobnie jak czerwony arbuz, ten żółty ma swoje korzyści zdrowotne. Jest bogaty w witaminy, takie jak witamina C, która wspomaga układ odpornościowy, oraz witaminę A, korzystną dla wzroku i skóry. Warto zaznaczyć, że dostarcza również przeciwutleniaczy, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i utrzymaniu ogólnego zdrowia. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego i odświeżyć swoje letnie dni, żółty arbuz może być doskonałym wyborem. Pamiętaj, że owoce są najlepsze, gdy są spożywane w sezonie, więc korzystaj z okazji, gdy żółte arbuzy są dostępne na rynku.

Spożywanie żółtego arbuza przynosi wiele korzyści zdrowotnych - Pyszności; Foto Canva.com
Spożywanie żółtego arbuza przynosi wiele korzyści zdrowotnych - Pyszności; Foto Canva.com

Arbuz żółty i czerwony — różnice

Czym się różni arbuz czerwony od żółtego? Oprócz oczywistej różnicy w kolorze i smaku żółty arbuz różni się od czerwonego także pod względem zawartości składników odżywczych. Czerwony arbuz zawiera zwykle więcej likopenu, który jest przeciwutleniaczem odpowiedzialnym za jego intensywny czerwony kolor. Z kolei żółty arbuz jest bogatszy w beta-karoten, który nadaje mu jasnożółty odcień. Żółty arbuz to odmiana arbuza o niezwykłej barwie i delikatnym smaku. Choć różni się od tradycyjnego czerwonego arbuza, ma wiele do zaoferowania. Jest nie tylko soczysty i orzeźwiający, ale także bogaty w witaminy i przeciwutleniacze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także