NewsyTakie śniadanie to fatalny pomysł. Zdecydowanie powinniśmy go unikać

Takie śniadanie to fatalny pomysł. Zdecydowanie powinniśmy go unikać

banany na śniadanie - Pyszności; foto: Canva
banany na śniadanie - Pyszności; foto: Canva
17.03.2023 17:05

Jeśli zdarza ci się spożywać banany na śniadanie, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Przekazujemy w nim złe wieści — jedzenie tych owoców na czczo to nie najlepszy pomysł. Wyjaśnienie tej informacji jest niezwykle proste.

Banany uchodzą za przekąskę doskonałą, a o ich właściwościach prozdrowotnych można by pisać poematy. Uwielbiają je dietetycy oraz sportowcy, ponieważ wraz z bananami dostarczamy sobie witamin i minerałów. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy pokładamy w bananach zbyt dużą wiarę i spożywamy je już od samego rana. 

Banany to samo zdrowie. Prawie

Banany - Pyszności; foto: Canva
Banany - Pyszności; foto: Canva

To, co wyróżnia banany spośród innych owoców, to ich niezwykła zawartość minerałów. Wraz z bananami dostarczamy sobie magnezu, potasu, wapnia, jodu i fosforu, które wpływają na odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Nie brakuje w nich również witamin, przede wszystkim C, A, E i tych z grupy B.

Osoby uprawiające sport — zarówno amatorsko, jak i zawodowo — cenią banany za dostarczenie im nagłego zastrzyku energii. Mówi się nawet, że zawsze warto mieć przy sobie banana, bo opadnięcie z sił może zdarzyć się każdemu. To również dobry sposób na zaspokojenie małego głodu i na pewno lepiej postawić w takiej sytuacji na banana, a nie niezdrowe przekąski. Jednak to, co dobre w ciągu dnia, nie do końca sprawdza się z rana.

Banany na śniadanie — czemu nie?

Wspomniany wcześniej zastrzyk energii, który otrzymujemy wraz ze zjedzeniem banana, powstaje za sprawą zawartych w tym owocu cukrów. Problem polega na tym, że uczucie sytości i sił witalnych po chwili znika, a spożywająca banany na śniadanie osoba może "nie dotrzymać" nawet do drugiego śniadania.

banany na śniadanie - Pyszności; foto: Canva
banany na śniadanie - Pyszności; foto: Canva

Krótkie działanie banana spowodowane jest również tym, że podczas gdy zawiera on duże ilości cukru (w dojrzałych owocach nawet 25 na 100 g) ilość białka i tłuszczów jest w nim znikoma. Krótko mówiąc, niemal wszystkie kalorie w bananie pochodzą właśnie z węglowodanów.

Atak głodu i zmęczenia, które spotkają nas niechybnie, jeśli będziemy jeść na śniadanie banany, wiąże się z jeszcze jednym nieprzyjemnym skutkiem: podniesieniem poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Banany to doskonała przekąska, ale nie możemy zapominać o tym, że to nie to samo, co pełnowartościowe śniadanie. Mylenie tych dwóch pojęć może mieć naprawdę fatalne następstwa.

Zobacz też ten przepis na szybki obiad z łososiem w roli głównej. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także