NewsyCena papryki zaskakuje. Dlaczego jest aż tak droga?

Cena papryki zaskakuje. Dlaczego jest aż tak droga?

Cena papryki - Pyszności; Foto Canva.com i gettyimages.com
Cena papryki - Pyszności; Foto Canva.com i gettyimages.com

04.03.2023 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szalejąca inflacja powoduje, że ceny żywności w ostatnim czasie rosną w szalonym tempie. Każdy tydzień zakupów to coraz wyższa kwota do zapłaty. Kupując warzywa, z pewnością zauważyłeś, że cena papryki staje się coraz wyższa. Z czego to wynika?

Ekstremalnie wysokie koszty warzyw

W ostatnim artykule wspominaliśmy, z czego wynikają wysokie ceny pomidorów w osiedlowych sklepach i marketach. Okazuje się jednak, że nie tylko tak bardzo lubiane pomidory osiągnęły astronomiczne kwoty. Większość popularnych warzyw drożeje i można pokusić się o stwierdzenie, że obecnie jest to produkt zarezerwowany tylko dla bogatych. Ceny nigdy nie były aż tak wysokie, jak obecnie. Większość klientów żartuje, że w tym przypadku, dużo tańszym produktem jest mięso.

Warzywa - Pyszności; Foto Canva.com
Warzywa - Pyszności; Foto Canva.com

Największe zaskoczenie pojawia się w przypadku, gdy zechcesz kupić paprykę. Niezależnie od sieci sklepu, czy supermarketu, cena papryki na sklepowej półce może wywołać szok. Jej kilogram kosztuje nawet 35 zł. Rachunek w tym przypadku jest prosty. Kupując kilogram pomidorów i kilogram papryki zapłacisz za te dwa produkty nawet... 60 zł. W wielu przypadkach jedna sztuka papryki to wydatek rzędu 9 zł. Dlatego też większość klientów, tuż po zważeniu, decyduje się ją odłożyć.

Z czego wynika aż tak wysoka cena papryki?

Okazuje się, że na taki stan rzeczy, istotny wpływ ma wiele ważnych czynników, w tym dwa najważniejsze. A jest nim szalejąca na całym świecie inflacja, a także atak zimy, który w ostatnim czasie nawiedziła Hiszpanię i Maroko. A to właśnie stamtąd sprowadzane są popularne warzywa w sezonie zimowym. Jak dobrze wiadomo, papryka jest warzywem ciepłolubnym, a z aurą się nie wygra.

Papryka - Pyszności; Foto Canva.com
Papryka - Pyszności; Foto Canva.com

W związku z zaistniałą sytuacją, w Wielkiej Brytanii zdecydowano się wprowadzić limit zakupu papryki i pomidorów, czy ogórków.

Kiedy cena papryki powróci do normalnego poziomu? Wszystko wskazuje na to, że będzie to kwiecień, w którym pojawi się polska papryka. Wówczas maksymalna cena za kilogram powinna osiągnąć poziom maksymalnie 14 złotych.

Sprawdź na naszym kanale YouTube przepis na omlet z papryką, serem i parówkami:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także