NewsyCo jest zdrowsze - czekolada czy chipsy? Popularny dietetyk nie ma żadnych wątpliwości

Co jest zdrowsze - czekolada czy chipsy? Popularny dietetyk nie ma żadnych wątpliwości

Czekolada czy chipsy - Pyszności; Foto Canva.com i screen z https://www.instagram.com/michal_wrzosek/
Czekolada czy chipsy - Pyszności; Foto Canva.com i screen z https://www.instagram.com/michal_wrzosek/
13.03.2023 13:15

Mając ochotę na chwilę przyjemności, z pewnością najchętniej sięgasz po chipsy lub coś słodkiego. Pomimo tego, że te przekąski nie należą do tych najzdrowszych, to dobrze jest raz na zawsze rozstrzygnąć pojedynek. Co jest zdrowsze — czekolada czy chipsy? Pomógł nam w tym popularny polski dietetyk — Michał Wrzosek.

Czekolada i chipsy — puste kalorie czy pełnowartościowy posiłek?

Biorąc pod uwagę te dwa produkty, pierwsze co przychodzi na myśl, to bez wątpienia fakt, że są to produkty, które wyróżniają się pustymi kaloriami i nie mają w sobie żadnych wartości odżywczych. W wielu przypadkach oczywiście tak jest. Są jednak pewne kategorie, które z powodzeniem można określić, jako dobre, a nawet wskazane dla twojego organizmu.

Czekolada - Pyszności; foto: Canva
Czekolada - Pyszności; foto: Canva

Skoro czekolada to tylko gorzka. Zmniejsza ona zagrożenie ciężkimi atakami serca, reguluje ciśnienie, czy dba o spadek cholesterolu we krwi. Pamiętaj jednak, że musi to być produkt o zawartości min. 60 proc. kakao.

A jak wygląda sytuacja w przypadku chipsów? Oczywiście, nie należą one do kategorii zdrowych. Substancje w nich zawarte są szkodliwe nie tylko dla zdrowia dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci, a nawet dla płodu. Spożywanie chipsów w ciąży może być tak samo szkodliwe, jak palenie papierosów. Jeśli już sięgasz po chipsy, to najlepiej będzie sięgnąć po chipsy solone, bez żadnych innych dodatków lub takie, które samodzielnie przygotowujesz w swoim domu.

Chipsy - Pyszności; foto: Canva
Chipsy - Pyszności; foto: Canva

Czekolada czy chipsy? Sprawdź, który produkt jest zdrowszy

Skoro już wiesz, że zarówno czekolada, jak i chipsy (z pewnymi wyjątkami) nie należą do kategorii zdrowych, to dobrze jest zastanowić się nad tym, który z tych produktów jest zdrowszy. Ten wyrównany pojedynek, pomógł nam rozstrzygnąć popularny dietetyk — Michał Wrzosek.

Pierwsze kryterium to kwestia, który produkt bardziej tuczy. W czekoladzie znajdziesz nawet 55 g na 100 g produktu, natomiast w chipsach - 0,5 węglowodanów złożonych na 100 g produktu. Chipsy zawierają również dużą ilość soli, więc w pierwszym starciu pada sprawiedliwy remis. Zawartość tłuszczu również jest równa i wysoka.

Obydwa produkty należą do ultra przetworzonej żywności, której łatwo jest zjeść za dużo. A są wysokokaloryczne. Ale pamiętaj, że nie tyjesz od jednego produktu, tylko od nadmiaru kalorii- podkreślił Michał Wrzosek.

Co do kalorii, to wartości są dość zbliżone. Czekolada ma 539 kcal w 100 g produktu, a chipsy - 549 kcal w 100 g produktu. Można więc śmiało stwierdzić, że oba produkty szkodzą w podobny sposób.

Przygotuj coś dietetycznego i na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na dietetyczne batoniki bounty:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także