PoradyWielkanocne słodycze mogą być szkodliwe. Sprawdź, dlaczego lepiej ich unikać

Wielkanocne słodycze mogą być szkodliwe. Sprawdź, dlaczego lepiej ich unikać

Czekoladowe jajka wielkanocne - Pyszności; Foto Canva.com
Czekoladowe jajka wielkanocne - Pyszności; Foto Canva.com
04.04.2023 20:30, aktualizacja: 08.03.2024 09:53

Czym byłaby Wielkanoc bez słodkiej rozkoszy? Na świątecznych stołach królują rozmaite słodkie przekąski, w postaci ciast. Na sklepowych półkach królują z kolei słodycze, które z pewnością chętnie kupujesz swoim dzieciom. Dlaczego czekoladowe jajka wielkanocne nie są dobrym pomysłem i dlaczego powinno się ich unikać?

W przypadku, gdy ograniczasz kupowanie słodyczy swoim dzieciom, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że goście, którzy pojawią się u ciebie podczas świąt, obdarują twoje pociechy rozmaitymi wielkanocnymi słodyczami. Czy czekoladowe jajka wielkanocne, zajączek lub czekoladowy baranek są na pewno w pełni bezpieczne? Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Czekoladowe jajka wielkanocne - jakie składniki można w nich znaleźć?

Przechadzając się po sklepach, z pewnością zwróciłeś uwagę na to, że obecnie można kupić niemal wszystko, jeśli weźmie się pod uwagę wielkanocne słodycze. Są to m.in. czekoladowe jajka wielkanocne, baranki cukrowe czy czekoladowe zajączki wielkanocne. Produkują je różne popularne firmy i mają różną wielkość. Okazuje się, że różny jest również ich skład. Użyte składniki niekorzystnie wpływają na organizm twojego dziecka. Niezwykle trudno jest znaleźć takie słodkości, które mają w sobie owoce, kakao czy orzechy.

Wielkanocne słodycze - Pyszności; Foto Canva.com
Wielkanocne słodycze - Pyszności; Foto Canva.com

Baranek wielkanocny to głównie cukier i kolorowe sztuczne barwniki. Zdecydowanie zdrowszy będzie baranek wielkanocny z masła, który możesz przygotować w kilku prostych krokach. Jeśli chodzi o pozostałe czekoladowe wielkanocne przysmaki to wiedz, że są to głównie słabej jakości produkty czekoladopodobne, a czekoladowe jajka wielkanocne to źródło niezwykle szkodliwych tłuszczów trans.

Czy warto spożywać wielkanocne słodycze? Jakie zagrożenia może powodować ich spożycie?

Odpowiadając na pytanie, czy warto spożywać czekoladowe jajka wielkanocne, warto podkreślić, że nie. Istnieje wiele lepszych produktów, którymi można zastąpić te szkodliwe wielkanocne słodycze. Słodkie wielkanocne przekąski, które spożywa się w zbyt dużych ilościach, to przede wszystkim ryzyko otyłości i rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, czy zaburzenia hormonalne.

Czekolada - Pyszności; Foto Canva.com
Czekolada - Pyszności; Foto Canva.com

Niezwykle ważne jest również to, że częste spożywanie produktów zawierających cukier i tłuszcz oddziałuje na mózg, przez co ma się ochotę na spożywanie jeszcze większej ilości produktów zawierających cukier i tłuszcze. To prosta droga do otyłości i pozostałych chorób, które zostały wyżej wspomniane. Jeśli już chcesz kupić tego typu produkty, to postaraj się, by czekoladowe jajka wielkanocne zawierały jak najmniejszą ilość cukrów i tłuszczów utwardzonych. Niestety, ale większość słodyczy zawiera właśnie te dwie substancje. Dlatego dobrze zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Czy wiesz, że Kinder Niespodzianka ma wiele wspólnego z Wielkanocą? Więcej informacji znajdziesz tutaj: Co wspólnego ma jajko niespodzianka z Wielkanocą? Odpowiedź rozbawi każdego

Czym zastąpić czekoladowe jajka wielkanocne?

Okazuje się, że wielkanocne słodycze można zastąpić w bardzo prosty sposób. Zacznij przede wszystkim od siebie i pokaż swojemu dziecku, że słodycze można zastąpić czymś zdrowym i równie smacznym. Świetnie sprawdzi się tu świeży owoc, kawałek domowego ciasta, sałatka owocowa, budyń czy domowy kisiel z owocami.

Czym zastąpić słodycze? - Pyszności; Foto Canva.com
Czym zastąpić słodycze? - Pyszności; Foto Canva.com

W przypadku, gdy ma to być wielkanocna czekolada, to warto postawić na takie produkty, które mają zdecydowanie większą zawartość kakao. Na pewno powinno unikać się białej czekolady, która w niczym nie przypomina tradycyjnej czekolady. Jest to produkt, który ma w sobie najwięcej cukru, co podkreślił Michał Wrzosek w swojej analizie. Można też dać swojemu dziecku suszone owoce. Pamiętaj jednak o ich kaloryczności.

Chcesz zachwycić swoje dzieci? Przygotuj urocze babeczki z wielkanocnymi króliczkami. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także